Spis treści:

  1. Dynia
  2. Gruszki
  3. Seler
  4. Burak ćwikłowy
  5. Kapusta kiszona biała i czerwona

Dynia

Dynia jest niskokalorycznym warzywem bogatym w błonnik, wspomagającym odchudzanie. Dynia pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn, które przyczyniają się do nieprawidłowego pH i zakwaszenia organizmu. Przygotowując sok na jej bazie, połącz z marchewką czy burakiem i wypij na czczo, aby uzupełnić dietę w łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Dodatkowo nie będziesz czuła potrzeby, aby podjadać między posiłkami! Do pieczenia czy gotowania wybierz odmianę Hokkaido, która doskonale podkreśla smak całego dania i syci na dłużej.

Gruszki

Gruszki to nieocenione źródło wapnia, fosforu czy magnezu. Spożywane na surowo są lekkostrawne, wbrew temu, co o nich powszechnie sądzono. Zawartość jodu w gruszkach sprawia, że jest to sprzymierzeniec w walce z chorobami tarczycy - niedoczynności czy nadczynności, które nierzadko objawiają się nagłym wzrostem wagi czy też wahaniami hormonalnymi ze względu na nieprawidłową pracę tarczycy.

Seler

Seler korzeniowy oraz naciowy w szczególności, jest doskonałym warzywem, który świetnie nadaje się na poranny sok. Oczyszcza organizm z toksyn, a także pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Bogaty w potas, wapń, żelazo i magnez jest nieoceniony przy skurczach oraz przy osłabionej odporności. Regularnie pity, hamuje ochotę na słodycze i redukuje podjadanie między posiłkami.

Burak ćwikłowy

Burak ćwikłowy pozwala na skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego, a także uzupełnia dietę o żelazo, witaminę C czy potas. Warto przygotować zakwas buraczany, przygotowany na bazie zwykłych lub długich buraków z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i czosnkiem. Odtruwa krew, pozwala na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza apetyt.

Kapusta kiszona biała i czerwona

To bomba witaminowa, która jest nieoceniona przy infekcjach, przeziębieniach, a nawet kacu! Pomaga odbudować florę bakteryjną w jelitach, co zabezpiecza organizm. Poprawia perystaltykę jelit i wspomaga działanie układu trawiennego. Dzięki temu zalegające złogi z jelit zostają oczyszczone i nie męczą nas usuwane z nich gazy. Zapomnisz o wzdęciach i uczuciu pełności, pijąc regularnie sok z kiszonej kapusty lub jedząc surówkę z niej do obiadu.