Jęczmień – dlaczego się robi na powiece?

Wystarczy, że potrzesz oko brudną dłonią, niedokładnie zmyjesz makijaż i drobinka tuszu dostanie się pod powiekę albo nosisz szkła kontaktowe i przed ich zdjęciem nie umyjesz dokładnie rąk, a infekcja bakteryjna gotowa. Ujście jednego z gruczołów, które mają swoje ujście właśnie tuż pod lub nad linią rzęs zostaje zatkane, co poczujesz i zobaczysz bardzo szybko. Najpierw pojawia się swędzenie lub delikatne pieczenie, a potem zacznie się tworzyć czerwona krostka (często z białym czubkiem). Żegnaj piękny makijażu, koniec z powłóczystymi spojrzeniami... Czy naprawdę czas założyć w środku jesieni okulary słoneczne??? Nie, jeśli tylko rozpoczniesz akcje ratunkową tuż po pojawieniu się pierwszych objawów.

Jak pozbyć się jęczmienia domowymi metodami

Ważny jest czas reakcji: im szybciej zadziałasz, tym masz większe szanse, że krostka w ogóle nie powstanie. Kiedy więc tylko poczujesz swędzenie i narastający ból w określonym miejscu na powiece, zacznij działać.

  • Metoda obrączki. Nasze babcie i mamy pocierały zmianę rozgrzaną obrączką wierząc, że złoto działa odkażająco. Co prawda żadne badania naukowe tego nie potwierdzają, ale… metoda obrączki naprawdę działa! Nie wiemy dlaczego. Być może chodzi o ciepło, które łagodzi stan zapalny albo o tarcie, które zwiększa ukrwienie chorego miejsca i dzięki temu przyspiesza gojenie jęczmienia Uwaga! Jeśli zdejmiesz obrączkę prosto z palca, jest niestety spora szansa, że zostaną na niej zarazki żyjące na dłoniach. Pod biżuterią może zgromadzić się ich naprawdę sporo. Przeniesione na oko mogą dodatkowo zakazić oko i infekcja się powiększy, a nawet może dojść do zapalenia spojówek. Zanim więc zaczniesz pocierać powiekę, zdezynfekuj obrączkę: możesz na chwilę wrzucić ją do wrzątku (ale wyjmij ją z gorącej wody łyżeczką i poczekaj chwilę, by nieco przestygła przed zabiegiem) lub starannie przetrzeć spirytusem. Masuj nią nabrzmiałą zmianę kilka razy dziennie.
  • Gotowane jajko. No cóż, przy tej metodzie też nie ma udokumentowanych badań, ale każdy, kto próbował wie, że jest skuteczna. Ugotuj jajko na twardo, poczekaj, aż przestygnie – powinno być jednak dobrze ciepłe. Przyłóż w bolące miejsce i delikatnie, okrężnymi ruchami masuj. Uwaga! Jeśli usłyszałaś, że pomocne przy jęczmieniu jest także przykładanie surowego jajka, natychmiast zapomnij o tej metodzie! Jeśli w surowym białku znalazłyby się zarazki salmonelli, mogłaby dostać się w okolice oka i doprowadzić do zakażenia.
  • Płyn leczniczy. Przemywaj powieki specjalnym płynem lub żelem stosowanym przy zakażeniach nużeńcami (są to pasożyty, które rozmnażają się tuż przy linii rzęs). Działa dezynfekująco, łagodzi podrażnienie, przyspiesza gojenie i skutecznie oczyszcza powieki z zanieczyszczeń. Taki preparat np. Demoxoft czy Demodex można kupić w aptekach lub zamówić przez internet.
  • Świetlik lekarski. Przykładaj na powieki płatki kosmetyczne nasączone naparem ze świetlika lekarskiego. Ta roślina lecznicza jest bogatym źródłem substancji leczniczych - działających przeciwzapalnie przeciwutleniaczy i garbników. Wykorzystuje się ją przy leczeniu chorób oczu już od starożytności. Wystarczy torebkę ziela zalać wrzątkiem, przykryć i po 10 minutach napar będzie gotowy. Pamiętaj jednak, że 1-2 minuty wystarczą, nie leż z okładem na oku dłużej, bo w wilgotnym środowisku bakterie szybciej się rozwijają. Możesz też użyć kropli do oczu ze świetlikiem lub żelu pod oczu zawierającego wyciąg z tej rośliny. Pamiętaj jednak, żeby końcówka zakraplacza ani tubki nie dotykać chorego miejsca. Bakterie mogłyby dostać się do opakowania i zakazić jego zawartość.

Kiedy z jęczmieniem iść do lekarza?

Zazwyczaj jęczmień goi się po 3-4 dniach. Jeśli jednak domowe sposoby nie pomagają, krostka jest bardzo duża i bolesna, oko puchnie idź do okulisty. Być może zaleci maść z antybiotykiem, która skutecznie poradzi sobie z infekcją. W niektórych przypadkach specjalista musi przeciąć jęczmień i fachowo oczyścić zainfekowane ujście kanalika. Koniecznie odwiedź też specjalistę, jeśli jęczmień pojawia się u ciebie cyklicznie. Być może trzeba będzie wykonać odpowiednie badania np. w kierunku cukrzycy.