Jaśmin w doniczce

Czy wiesz, że niedotlenienie nie tylko obniża Twoją sprawność umysłową, ale może także podwyższać poziom stresu i niepokoju? Dlatego tak ważne, jest trzymanie w zamkniętych pomieszczeniach roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze i produkują tlen. Jaśmin oprócz tych funkcji ma jeszcze jedną wyjątkową właściwość – pomaga redukować stres i niepokój.

Zapach jaśminu wycisza umysł

Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że myszy wdychające zapach jaśminu szybko się uspokajają i siadają w jednym miejscu wyraźnie odprężone. Na przeprowadzonych potem skanach mózgów zwierząt widoczne było, że zapach jaśminu nasila (nawet pięciokrotnie!) działanie aminokwasu GABA na komórki mózgowe, dzięki czemu wywołuje uczucie spokoju i odprężenia. Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry i stanowią one naukowy dowód na działanie aromaterapii przy pomocy jaśminu.  

Olejek z jaśminu pomaga się wyspać

Eksperyment z myszami nie jest jedynym, który potwierdził pozytywny wpływ jaśminu na nasz umysł. Badacze z Wheeling Jesuit University uwalniali zapach jaśminu do pomieszczenia, w którym spali uczestnicy testów. Zauważono, że pod jego wpływem śpiący byli znacznie spokojniejsi, wykonywali mniej gwałtownych ruchów, a ich sen był lepszej jakości. Dodatkowo po obudzeniu uczestnicy wzięli udział w ankiecie, w której wykazali znacznie niższy poziom lęku niż przed badaniem oraz osiągnęli lepsze wyniki zdolności poznawczych . Ale to nie wszystko! W ciągu dnia badani mieli wyższy poziom koncentracji i nawet w godzinach popołudniowych łatwiej mogli się skupić na pracy umysłowej. 

Jaśmin na poprawę humoru

Regularne wdychanie aromatu jaśminu może w odczuwalny złagodzić objawy życia w stresie, ciągłego zmęczenia, a nawet depresji. Aby w Twoim domu zagościł zapach jaśminu, możesz posadzić jaśmin w doniczce, rozłożyć suszony jaśmin na szafkach cz włożyć go do wazonu lub uwalniać do powietrza olejek jaśminowy. Olejkiem jaśminowym warto na przykład skropić pościel czy ręczniki. Dobrym pomysłem jest też rozcieńczenie go z wodą i wlanie do kominku lub nawilżacza powietrza. W ten sposób zrobisz sobie domowy seans aromaterapii. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jego ilością i rozpylać w pomieszczeniu tylko kilka kropel lub ilość wskazaną na opakowaniu. 

Właściwości zapachu jaśminu 

  • Redukuje stres i napięcie 
  • Poprawia humor
  • Pomaga się wyspać
  • Zwiększa zdolności poznawcze
  • Pomaga się wyciszyć i odprężyć