Od wielu lat zderzamy się ze światem, w którym każdy powinien być wydajny, zapracowany i jak najbardziej efektywny. Staramy się, by wszystko robić jak najszybciej, minimalizując czas poświęcany na zadania stawiane przed nami. Ten trend jest niepokojący!

Po co ten pośpiech? 

W szkołach uczymy się, jak oszczędzać czas, zrobić więcej, szybciej osiągać cele. W naszym życiu zakorzenione jest powiedzenie, że czas to pieniądz. Jeżeli więc oszczędzamy czas na jednej rzeczy, przeznaczamy ją na inną, z której będą efekty. Niewiele z nas akceptuje „nicnierobienie”. Nawet wakacje staramy się przeżyć szybko - jak najwięcej zwiedzić i spróbować. W tym temacie warto dowiedzieć się więcej na temat slow travel

Skracanie jest w trendach 

Kto z nas nie słyszał o rewolucyjnych metodach treningowych trwających zaledwie kilkanaście minut? W kuchni nie „marnujemy” czasu na robienie posiłków od podstaw: wybieramy posiłki typu „express”, z półproduktów i przetworzonych składników. Ucinanie czasu jest najlepszym wabikiem używanym przez marketingowców. Jednak czy krócej znaczy lepiej?

Im szybciej, tym gorzej 

Naukowcy od dawna badają wpływ pośpiechu, wielozadaniowości i za dużej ilości bodźców na samopoczucie i kondycję mentalną człowieka. Amerykańscy badacze potwierdzili, że osoby uznające, że zabawa i rozrywka to zbytek i marnowanie czasu nie odczuwali przyjemności z relaksu w czasie wolnym. Wyniki badań zaprezentowały, że osoby, które traktują produktywność jako najważniejszą cechę, nie rozumieją potrzeby posiadania wolnego czasu. Wyniki te są dla badaczy niepokojące, a proponowane przez nich rozwiązanie proste. Osoby nastawione jedynie na prace powinny uznać, że czas wolny to element poprawiający efektywność i wydajność. Takie wytłumaczenie pozwoli im czerpać więcej przyjemności z wolnego czasu. 

Przeczytaj też:

Czujesz, że jesteś trochę leniwa? To bardzo dobrze!

Naukowcy dowiedli, że umiarkowane życiowe lenistwo dobrze wpływa naszą długowieczność. Lenistwo i mała aktywność wpływa bezpośrednio na wolniejszą przemianę materii w organizmie. Brytyjscy naukowcy zaprezentowali natomiast  badania, które wskazują, że szybka przemiana materii nie jest czynnikiem wspierającym długie życie. Wysnuto nawet odważną teorię, że życie powoli może stać się nowym sposobem na długowieczność!

Lenistwo = pakiet zalet 

Oprócz długowieczności, osoby bardzo ceniące swoj wolny czas zyskują wiele innych rzeczy. Przede wszystkim, czas wolny to okazja do medytacji, treningu uważności i relaksu. Oczyszczenie myśli to najlepsza droga do efektywniejszego wykorzystywania swojego potencjału. W wolnym czasie postawmy na trening jogi lub kwadrans na macie do akupresury. Pamiętajmy, że życie to sztuka wyborów i balansu, a droga do przepracowania jest bardzo stroma i łatwo na nią wkroczyć. 

Zobacz również: