Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Oczy są nieustannie narażone na wysuszenie oraz podrażnienia.

Latem borykają się z klimatyzacją, wysoką temperaturą powietrza, chlorowaną lub słoną wodą morską… a zimą z suchym powietrzem, wiatrem i krótszym dniem (mniej światła naturalnego). Problem nasila się w przypadku pracowników biurowych, którzy często większość dnia spędzają pracując przed ekranem komputera (co powoduje rzadsze mruganie) oraz przy sztucznym oświetleniu. Nie łatwiej mają kierowcy, którzy nieustannie wytężają wzrok i prowadzą samochód/ pojazd, również w godzinach wieczornych. Innym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na kondycję naszych oczu jest zanieczyszczone powietrze (dym, smog) - powszechne w większych miastach.

Problem suchych, podrażnionych oczu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku. Problem może nasilać się wraz z wiekiem. Zespół Suchego Oka, to wieloczynnikowa choroba powierzchni oka, która staje się co raz bardziej powszechna.  Zespół Suchego Oka określa się jako chorobę cywilizacyjną XXI wieku.

Co możemy zrobić, aby pomóc naszym oczom? Przede wszystkim powinniśmy uważnie obserwować nasz organizm.  Jeśli zaobserwujemy objawy takie jak: światłowstręt, zaczerwienienie, ból, dyskomfort, pieczenie i szczypanie oczu, zamglone lub nieprawidłowe widzenie – powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza okulisty, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę oraz zidentyfikuje źródło problemu. 

Jak zadbać o oczy narażone na wystąpienie objawów ZSO?

Przede wszystkim kluczowa jest profilaktyka. Poniżej kilka wskazówek, które podpowiedzą, jak zadbać o dobrą kondycję naszych oczu:

 • Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarz okulisty.
 • Pamiętaj o stosowaniu kropli nawilżająco regenerujących.
 • Pamiętaj o codziennej higienie brzegów powiek z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów (chusteczki, płyny), pozwoli zadbać o prawidłowe funkcjonowanie gruczołów Meiboma oraz okolic powiek. 
 • Jeśli rano wykonujesz makijaż, zawsze pamiętaj o jego wieczornym, dokładnym demakijażu.
 • Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń.
 • Unikaj dymu tytoniowego oraz przebywania w zadymionych pomieszczeniach oraz w pomieszczeniach o zmniejszonej wilgotności powietrza.
 • Unikaj strumienia powietrza skierowanego bezpośrednio na oczy (np. nawiew samochodowy, ciepłe powietrze suszarki).
 • Jeśli pracujesz przed ekranem komputera, zapewnij oczom odpoczynek. Pamiętaj o przynajmniej minutowej przerwie co pół godziny ciągłej pracy przed komputerem.
 • Pamiętaj, aby mrugać regularnie, dzięki temu zapewnisz oczom systematyczne rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni oka.
 • Unikaj pocierania oczu dłońmi, może to powodować dodatkowe podrażnienie oraz przedostanie się zanieczyszczeń do oczu.
 • Jeśli rano wykonujesz makijaż, pamiętaj wieczornym dokładnym demakijażu.
 • W wietrzne i słoneczne dni, pamiętaj o okularach z filtrem UV .
 • Unikaj sztucznego światła - im dłużej możesz funkcjonować przy świetle naturalnym, tym lepiej dla Twoich oczu

Zaopatrz również swoją domową apteczkę - powinien znaleźć się w niej preparat, który zapewni odpowiednie nawilżenie oczu. Polecamy DEXOFTYAL –nawilżająco - regenerujące krople do oczu, które przynoszą ulgę, komfort, nawilżenie i regenerację powierzchni oczu.