Stanik sportowy - od czego zacząć poszukiwanie idealnego modelu?

Sportowe marki prześcigają się w designie i pięknych projektach odzieży do treningu. W wyborze stanika nie powinnyśmy jednak kierować się jedynie gustem. Odpowiednie podtrzymywanie biustu jest bardzo ważną kwestią, także ze względu na aspekty zdrowotne. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, do czego potrzebujesz bieliznę sportową. Czy planujesz biegać, ćwiczyć na siłowni, uprawiać jogę, czy maszerować? Dyscyplinę, która przewodzi Twoim aktywnościom zestaw także z rozmiarem swojego biustu. 

Stanik sportowy - jaki wybrać dla większego biustu?

Kobiety o większych piersiach koniecznie powinny zainwestować w stanik z mocniejszym wsparciem. Jeżeli planujesz biegać oraz wykonywać ćwiczenia w podskokach to najlepiej, aby stanik “trzymał” biust dzięki fiszbinom. W sportowych stanikach są one z reguły doskonale ukryte lub wtopione w silikonową warstwę, by ich obecność nie była odczuwalna. Fiszbiny na pewno nie zmniejszą komfortu trenowania. Pomogą jedynie zachować odpowiedni kształt piersi oraz zapobiegną ich nadmiernemu przemieszczaniu się. Jeżeli masz większy biust, ale w ramach aktywności wybierasz jogę, albo pilates, możesz spokojnie wybrać model bezfiszbinowy. Nie decyduj się jednak na topy zbudowane z jednego kawałka materiału. Większe piersi będą miały największy komfort w stanikach zbudowanych na zasadzie enkapsulacji. Takie biustonosze podtrzymują każdą pierś osobno i nie spłaszczają ich zanadto. 

Stanik sportowy - wybieraj wygodny dla siebie model!

Jeżeli posiadasz mniejszy biust, możesz poeksperymentować z modelami staników. Do spokojniejszych form aktywności przetestuj biustonosze o mniejszym wsparciu - takie modele na pewno będą bardziej modowe i stylowe. Do biegania i bardziej energicznych sportów wybierz stanik o średnim wsparciu. Możesz wybrać biustonosz uszyty na zasadzie kompresji - utrzymywania biustu w jednym miejscu, lub wspomnianej już enkapsulacji. Jeżeli wybierasz stanik kompresyjny postaraj się, by był on z materiału, który nie będzie mocno rozciągliwy. Ważne też, by stanik mimo braku fiszbin był stabilny. Staniki kompresyjne są zdecydowanie popularniejsze. Dostępne są w wielu sklepach, nie tylko z odzieżą sportową. Nie wybierajmy także modeli ze skrajnie cienkimi ramiączkami. Takie modele mogą powodować otarcia i wbijanie się stanika w ciało. 

Zobacz też: 

Stanik sportowy - czy kupowanie biustonosza przez Internet ma sens?

Zakupy online mają ogromną zaletę - niepasujący towar można zawsze zwrócić! Jeżeli planujemy kupno stanika sportowego na odległość, postarajmy się znaleźć takiego producenta, który dokładnie opisuje swoje modele i podaje rzetelne wymiary. Twoim zadaniem jest także zmierzenie siebie. Koniecznie zdejmij wymiar ze swojej klatki piersiowej: potrzebna będzie długość obwodu pod biustem oraz powyżej. Swoje wyniki zaokrąglij w dół - materiały, z których uszyte są staniki są dość rozciągliwe. Pamiętaj także o zmierzeniu obwodu w samym biuście, zmierz się w bieliźnie. W tym wypadku nie staraj się uzyskać jak najniższego wyniku - nie zależy nam, by stanik sportowy ekstremalnie spłaszczył nasze piersi. :) 

Stanik sportowy - skąd będziemy wiedzieć, że jest dobrze dobrany?

Dobrze dopasowany stanik nie powinien mocno uciskać klatki piersiowej. Powinnyśmy móc w nim swobodnie oddychać i mieć pełen zakres ruchów. Stanik nie powinien także zbytnio się przemieszczać. Jeżeli czujemy, że podnosząc ręce nad głowę stanik także się unosi - to znak, że nie jest odpowiednio dopasowany. Biust powinien w całości wypełniać miseczkę stanika. Niepożądane jest “wypływanie” piersi powyżej biustonosza, dając nieestetyczny efekt. Piersi nie powinny być także spłaszczone, ani “uciekać” pod pachę. Jeżeli decydujesz się na stanik z fiszbinami, powinien on być przylegający na wysokości mostka. 

Dobrze dobrany stanik sportowy to niezbędne wyposażenie każdej adeptki aktywności fizycznej. Dbanie o nasze piersi podczas treningu jest bardzo ważne. Dzięki odpowiednio dopasowanemu biustonoszowi unikniemy bólu kręgosłupa i zadbamy o odpowiednie podtrzymanie biustu. 
 

Zobacz również: