Wzdęcia - skąd się biorą? 

Uczucie pełnego brzucha, słyszalne bulgotanie, rozdymanie jelit - to oznaki wzdęć. Powstają one na skutek nagromadzenia się zbyt dużej ilości powietrza i gazów w układzie trawiennym. Zdarza się, że zbyt dużą ilość gazów po prostu połykamy w trakcie mówienia oraz jedzenia, czasem jest to kwestia nieefektywnego trawienia, głównie w końcowym odcinku układu pokarmowego. Aby jak najszybciej pozbywać się nieprzyjemnego uczucia wzdętego brzucha możemy wspomagać się pewnymi sposobami w naszym domowym zaciszu. 

Sposób na wzdęcia: aktywność fizyczna

Najprostszą metodą, która nie wymaga od nas żadnych nakładów pieniędzy, a jedynie czasu i chęci, jest postawienie na sport. Nie musi być to żadna dyscyplina o wysokiej aktywności - wystarczy 30 minut spaceru po posiłku. Ruch pozwoli na przyspieszenie pracy jelit, a zatem szybsze przesuwanie się niechcianego gazu w jelitach. Dzięki odpowietrzaniu układu pokarmowego na krótkim treningu, możemy poczuć ulgę szybciej, niż myślimy.

Sposób na wzdęcia: ziołowe napary 

Wiemy, że wiele z nas nie potrafi przełknąć ziołowych herbat. Czasem jednak, dla efektu, warto zatkać nos i napić się herbatki z ziół. Najlepszymi wyborami będzie koper włoski oraz mięta pieprzowa. Możemy także samodzielnie przygotować wywar z bazylii (łyżka bazylii na pół szklanki cieplej wody) i pić go 2-3 razy dziennie. Te ziołowe napoje na pewno przyniosą ulgę przy wzdęciach. 

Sposób na wzdęcia: zacznij kontrolować połykanie powietrza 

Przyczyną wzdęć może być także zbyt duża ilość powietrza połykanego w trakcie różnych czynności. Możemy spróbować bardziej kontrolować ten czynnik. Staraj się jeść małe kęsy, dokładnie je przeżuwając. Nie mów, gdy w buzi masz jedzenie i ograniczaj rozmowy w trakcie posiłku. Staraj unikać picia bardzo gorących napojów - gdy popijamy skrajnie ciepłe herbaty, automatycznie zasysamy także większą ilość powietrza. Picie napojów przez słomkę też nie będzie najlepszym pomysłem, jeżeli dokuczają Ci wzdęcia. Tak samo, jak żucie gumy. 

Sposób na wzdęcia: unikaj wzdymających pokarmów 

"Klasyczną" metodą na unikanie wzdęć jest odpowiednie dopasowanie spożywanych pokarmów. Niektóre z nich potrafią bardzo przyczynić się do powstawania wzdęć i być naprawdę ciężko strawne. Oczywiście, są to głównie strączki oraz kapusty. Warto ograniczyć także cebulę. Jeżeli chcemy zjeść któryś z gazotwórczych warzyw, najlepiej doprawić je przyprawą ułatwiająca trawienie. Są to między innymi kminek, imbir, majeranek, czy bazylia. 

Jeżeli czujesz, że inny pokarm wywołuje u Ciebie problemy ze wzdęciami - najlepiej przetestuj swój organizm i odstaw ten składnik na miesiąc. Dzięki temu sprawdzisz, czy eliminacja go naprawdę przyniosła Ci ulgę. 

Sposób na wzdęcia: wyrzuć z diety napoje gazowane 

Letni czas zawsze sprzyja większemu spożyciu słodkich, gazowanych napojów. Na co dzień postaraj się jednak wybierać wodę niegazowaną i inne napoje bez bąbelków. Niestety wraz ze wzdęciami spowodowanymi gazem z napoju, dopada nas także odbijanie się, które także może być bardzo krępujące! 

Zobacz również:

Zobacz też: 
Nadciśnienie - problem młodych kobiet ->>
Selen - jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? ->>