Czym są probiotyki?

Probiotyki są wyselekcjonowanymi kulturami bakterii lub drożdży, które wspomagają zachowanie prawidłowej flory jelitowej. Dzięki ich obecności groźne dla nas bakterie mają mniejsze szanse na namnażanie się. Naturalne probiotyki występują w produktach mlecznych: jogurcie naturalnym, kefirze oraz maślance. Ich mniej znanym źródłem jest kapusta kiszona. To właśnie pod wpływem bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus plantarum kapusta fermentuje. Podobnie rzecz ma się z ogórkami kiszonymi czy kwasem chlebowym.

Po co nam prebiotyki?

Skoro probiotyki mogą tak wiele, po co nam jeszcze prebiotyki? Są to substancje, które stymulują rozwój prawidłowej flory jelitowej. Nie są przez nas trawione, a ich działanie opiera się na wspomaganiu wzrostu określonej grupy bakterii. W związku z tym obie substancje powinny być stosowane razem, ponieważ wtedy suplementacja jest najbardziej efektywna.

Kiedy potrzebujesz suplementacji?

Sytuacją, w której należy zadbać o dodatkową suplementację probiotykami i prebiotykami jest antybiotykoterapia. W trakcie jej trwania giną nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również te korzystne dla nas. Może się to skończyć biegunkami, wzdęciami, a w dalszej konsekwencji znacznym osłabieniem odporności. Naturalnie flora bakteryjna po leczeniu antybiotykiem odbudowuje się przez około pół roku. Chcąc przyspieszyć ten proces, stosuj pre- i probiotyki przez około dwa tygodnie po chorobie.

Jak podawać probiotyki?

W aptece znajdziesz preparaty zawierające różne szczepy probiotyków. Nie każdy działa na wszystko. Dobierz lek, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Nie bez znaczenia jest też ilość komórek bakteryjnych. O radę możesz poprosić lekarza lub farmaceutę.

Dzieci wymagają zastosowania innych preparatów niż dorośli. Ich flora bakteryjna zmienia się na przestrzeni lat. Przykładowo noworodki mają w jelicie głównie bakterie z rodzaju Bifidobacterum). Najłatwiej jest podać im suplement razem z mlekiem. Nie może mieć jednak więcej niż 40 stopni, ponieważ bakterie giną juz w tej temperaturze.

Aby probiotyki działały, podawaj je 2-3 godziny po antybiotyku. W innym wypadku mogą być przez niego zniszczone. Zawsze też czytaj załączone ulotki informacyjne, ponieważ mogą określać inny sposób podawania.