Na co pomaga i jakie są właściwości morwy białej?

Morwa biała może być wykorzystywana na wiele sposobów. W sklepach (szczególnie tych zielarskich i aptekach) z łatwością można kupić suszone owoce morwy białej, która są idealną przekąską dla cukrzyków. Morwę białą można spożywać także w postaci świeżych owoców. Są jednak niezbyt atrakcyjne w smaku - mają dość mdły posmak. Morwa może być wykorzystywana do produkcji soku, nalewek, kompotów i win. W sklepach znajdziemy też dżemy i marmolady z tego zdrowego owocu. 
Przetwory w płynie, takie jak soki i syropy działają przeciwzapalnie, mają też właściwości obkurczające śluzówkę nosa. Ludowi medycy już dawno odkryli, że morwa biała potrafi zdziałać cuda w walce z kaszlem i katarem
Morwa biała ma także zastosowanie jako lek przeciwgorączkowy, wspomagający pracę nerek czy laktację. Wspomaga też w walce z przeziębieniem
Wiele osób spożywa morwę białą przez jej właściwości odchudzające. Morwa biała wspiera także utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. 

Przeczytaj też:

Herbata z morwy białej 

Picie herbaty z morwy białej jest najbardziej popularną formą przyjmowania tego owocu. W sklepach z ziołami bez problemu otrzymamy suszone liście morwy białej, które można wykorzystać do samodzielnego zaparzenia herbatki ziołowej. 

Przepis na napar jest bardzo prosty: 2 łyżeczki suszonych liści morwy białej zalej 200 ml wrzątku. Przykryj szklankę spodkiem i odczekaj 10-15 minut. Tak przygotowany napój można spożywać do 2 razy dziennie. 

Czy morwa biała jest szkodliwa?

Spożywanie herbaty z morwy białej, ani jej owoców nie powinno powodować żadnych skutków ubocznych. Ważne jednak, aby przyjmowanie morwy skonfrontować z ewentualnymi lekami stosowanymi z powodu cukrzycy. Roślina ta może nasilać ich działanie, dlatego w tym wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Morwa biała czy czarna?

Morwa biała to zdecydowanie odmiana bardziej znana. Rośliny te różnią się od siebie głównie wyglądem. Ich właściwości są bardzo podobne. Morwa czarna jest z reguły niższym drzewem i posiada ciemnofioletowe owoce. Bardzo przypominają jeżyny. Głównym powodem częstszego sięgania po morwę białą jest po prostu to, że lepiej ją znamy i jest popularniejszą odmianą :)