1. Pomyśl o... kolejnej myśli

Usiądź w spokojnym miejscu, odłóż telefon, laptop i to, co odciąga twoją uwagę. Zamknij oczy, powoli i głęboko oddychaj. A teraz się zastanów, jaka będzie twoja następna myśl. Czyli zamiast przypominać sobie stresy w pracy, powiedz np. „Zaraz pomyślę o tym, że w tym pokoju jest za ciepło”. Wtedy automatycznie zaczniesz czuć, że jest za ciepło. Zaraz po tym pomyśl, co za chwilę pojawi się w twojej głowie. Możesz to sobie ułatwić, licząc do pięciu, i na słowo „pięć” skupić się na myśli, jaka twoim zdaniem za chwilę nadejdzie. To ćwiczenie świetnie „resetuje” umysł, bo po pierwsze – tłumi natrętne głosy, które obciążają mózg, a po drugie – wytrąca go z utartych schematów, w jakie ucieka. Nakierowujesz mózg na inne tory niż te, którymi najchętniej by poszedł, nakręcony bodźcami z całego dnia. Takie ćwiczenie rób przez kilka minut, aż poczujesz się zrelaksowana. 

2. Odwróć uwagę

Jesteś zmęczona z powodu natłoku spraw w pracy? Rozwiąż kilka łamigłówek lub krzyżówkę, wypełnij rysunek w kolorowance dla dorosłych. Długo się uczyłaś i masz przeciążony umysł? Napraw jakąś małą usterkę w domu albo upiecz ciasto. Neurolodzy z Uniwersytetu Browna dowiedli, że kiedy koncentrujesz swoją uwagę na jednej, pożądanej rzeczy, automatycznie pomijasz niechciane treści. Mózg synchronizuje swoje fale pomiędzy różnymi obszarami i skupia się na jednej, dominującej rzeczy. W ten sposób osiąga tzw. celową nieuwagę, która jest bardzo przydatna w oczyszczaniu się z niechcianych myśli.

3. Połóż to na stół

To technika, którą często stosują sportowcy przed zawodami. Usiądź przy pustym stole albo wyobraź go sobie. Skup się na tym, jakie konkretnie myśli zaprzątają ci głowę. Wyobraź sobie, że każda z nich to karta do gry. Po kolei wyciągaj jedną po drugiej ze swojej głowy i kładź na stół (możesz zrobić to fizycznie, zapisując na kartkach swoje myśli). Przyjrzyj się im i oceń, które są zupełnie zbędne. Zbierz je ze stołu i wyrzuć. Teraz popatrz na myśli, które zostały. Być może część z nich jest ważna i nie warto ich wyrzucać (np. „Czy na pewno jestem przygotowana na jutrzejsze spotkanie z szefem w pracy?”). Te schowaj do szuflady (w wyobraźni lub naprawdę), obiecaj sobie, że wrócisz do nich np. za pół godziny. Resztę usuń, tak by stół był zupełnie czysty. Popatrz na niego, pomyśl, ze jesteś wolna. Ta technika wizualizacyjna pozwala skupić się na rzeczach ważnych, skutecznie „resetuje” mózg i pozwala odpocząć przed dalszą pracą.

4. Wyjdź na zewnątrz

Nawet jeśli jest zimno albo pada. Odpowiednio się ubierz i wyjdź chociaż na balkon. Weź kilka głębokich oddechów, długo wypuszczając powietrze. Spójrz przed siebie, wybierz jeden punkt, na którym skupisz wzrok. Najlepiej, jeśli będzie to element przyrody, np. drzewo, krzew, gniazdo ptaka. Wpatruj się w niego i idź myślami za prostym opisem tego, co widzisz, np. „To drzewo ma szeroki pień i bardzo dużo gałęzi, które tworzą konstrukcję przypominającą mi…”, itd., itd. W ten sposób twój umysł skupi się na opisie prostej rzeczy, co odciągnie przytłaczające cię myśli. Gdy wyczerpie się potok myślowy o danej rzeczy, przerzuć się na inną. Świeże powietrze i kontakt z przyrodą ułatwią odreagowanie.

5. Spędź chwilę z własnymi celami

Zmęczenie umysłowe często przychodzi wtedy, gdy ciężko pracujemy, a tracimy z widoku cel, który chcemy osiągnąć. Gdy czujesz, że już sama nie wiesz, po co to wszystko robisz, spisz na kartce swoje marzenia, aspiracje i potrzeby. Napisz też, co już udało ci się na tej drodze osiągnąć. Przemyśl, co cię jeszcze dzieli od osiągnięcia celu, i wróć do swoich zadań. Mózg odpocznie, a tobie wróci sens tego, co robisz.

6. Idź poćwiczyć

Wyjdź pobiegać, pojeździć na rowerze lub wybierz się na dynamiczny spacer. Podczas marszu czy biegania skup się na wybranym punkcie przed sobą i podążaj za nim. Jeżeli nie możesz wyjść, zrób krótki trening w domu, wykorzystując jeden z setek filmików na YouTube. Ćwiczenia, zwłaszcza takie, przy których naprawdę się zmęczysz, mają wpływ na pracę mózgu. Relaksują, ułatwiają koncentrację, poprawiają pamięć. Pozwalają również odepchnąć od siebie natrętne myśli.

7. Otwórz usta

Może cię to zaskoczyć, ale gdy zwolnisz nacisk w szczęce, stopniowo zmniejszy się napięcie umiejscowione w głowie i szyi. W chwili przemęczenia umysłowego i stresu otwórz usta tak, by rozluźnić mięśnie policzkowe. Oddychaj głęboko i powoli. Zrób kilkanaście relaksacyjnych wdechów i wydechów. Możesz też kilka razy otworzyć szeroko buzię, wysunąć język i powiedzieć „aaaa”, tak jak robisz to na wizycie u lekarza. To również zmniejsza ciśnienie w okolicy szyi i głowy.

8. Oczyść przestrzeń wokół

Gdy czujesz, że twój mózg jest przeładowany, zaśmiecony, rozejrzyj się wokół. Zbyt wiele otaczających rzeczy uniemożliwia odpoczynek i jeszcze bardziej cię przytłacza. Nasze mieszkania zwykle są przepełnione niepotrzebnymi przedmiotami. Wybierz jedną szufladę, półkę albo – jeśli masz siłę – nawet cały pokój i przejrzyj rzeczy, których od dawna nie używasz. Wyrzuć je. Popatrz na wolną przestrzeń. Skupienie się na tej pracy i obserwowanie efektu oczyszcza umysł.

9. Zapisz, żeby o tym nie mysleć

Mózg jest często bardzo przeciążony, ponieważ ciągle przypominamy sobie to, o czym nie możemy zapomnieć. Dlatego opróżnij umysł ze zbędnych „notatek” i zrób je w kalendarzu, telefonie, gdziekolwiek, gdzie będziesz codziennie rano zaglądać. Już sama myśl, że masz to wszystko zapisane, i nawyk, by raz dziennie sprawdzić notatki, pozwoli ci wyrzucić z głowy wiele niepotrzebnych informacji.

10. Zagraj w scrabble 

Albo w inną grę, która wymaga skupienia i angażuje partie myślowe, których nie używa się zwykle w ciągu dnia. Scrabble są świetne do „resetu”, ponieważ zmuszają cię również do myślenia słowotwórczego. To pobudza do pracy płat skroniowy mózgu, odpowiedzialny za pamięć i właściwą ocenę zdarzeń.