Młodsze dzieci najprościej jest nauczyć mycia rączek poprzez zabawę z mydłem. Wiadomo, że jest ono śliskie, a łapanie go może dostarczać dziecku wielu emocji. Jeśli  dodatkowo w pobliżu umywalki umieścimy lusterko, w którym dziecko będzie mogło obserwować swoje zmagania to zabawa będzie dla niego jeszcze fajniejsza. Dla starszego dziecka warto przygotować tablicę motywacyjną dotyczącą mycia rąk i innych zabiegów higienicznych. Za każde umycie rączek bez przypominania na tablicy wieszamy kolejny obrazek. Wcześniej uzgadniamy z dzieckiem, ile obrazków jest mu potrzebnych, aby otrzymać od nas w nagrodę jakiś drobiazg. 

Oto kilka porad jak nauczyć dziecko dbać o higienę:

• Dawaj przykład! Dziecko uczy się w znacznej mierze przez naśladownictwo, więc czynności higieniczne wykonujcie wspólnie

• Uprzedzaj wydarzenia – jeśli idziecie do publicznej toalety, powiedz, by dziecko dotykało jak najmniej rzeczy i starannie umyło ręce

• Regularnie i konsekwentnie przypominaj o zabiegach higienicznych, po pewnym  czasie  dziecko  wyrobi  w sobie naturalny nawyk mycia rąk. Pamiętajmy o regularności – nie można pominąć wizyty w łazience, bo przyjechali goście lub jest Dzień Dziecka. Systematyczność częściej sprawia więcej trudności rodzicom niż dzieciom

• Włącz do nauki higieny bajkowych bohaterów, idoli dziecka. Opowiedz historię o groźnych bakteriach, które przegoni mydło, zaśpiewaj piosenkę, np. popularne „Mydło lubi zabawę”

• Niech higiena będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, pozwól dziecku zrobić dużo piany i wysmarować się nią po łokcie. Czasem można pozwolić, by mycie rąk potrwało kilka minut, jeśli dziecku sprawia to frajdę. Nowe mydełka owocowe Attis Fruity na pewno zachęcą dziecko do częstego mycia rąk.

• W miarę robienia postępów zwróć uwagę na coraz większą staranność

• Jak najwięcej wspieraj i zachęcaj, wystrzegaj się wytykania i krytyki.

Dobre, bo własne

Jak zachęcić dziecko do mycia? Zafundujmy mu jego własne, ciekawie wyglądające przybory toaletowe. Własne mydło w płynie, np. mydełka owocowe Attis Fruity, kolorowy ręcznik z ulubionym bohaterem, zabawna szczoteczka do zębów czy ciekawa gąbka nie tylko dadzą dziecku  poczucie, że ma coś własnego, a przez to każda czynność z użyciem tych przedmiotów jest ważna, ale również rozbudzą jego wyobraźnię, a toaletę uczynią przyjemniejszą. Przy tej okazji warto uświadomić dziecko, jak istotne jest dbanie o czystość samych przyborów. Po każdym myciu zachęćmy swoje pociechy do wspólnego sprzątania łazienki – choćby opłukania i poskładania przyborów.

Bawcie się!

Prócz zakupu własnej szczoteczki do zębów zachętą do ich regularnego mycia może być wykonywanie tej czynności razem z dzieckiem przed lustrem. Z jednej strony maluch widzi, jak o zęby dba mama, z drugiej – czyszcząc ząbki, może bawić się razem z rodzicami.  By urozmaicić proces mycia się, można skorzystać ze specjalnych zabawek i akcesoriów kąpielowych. Zabawa jest z pewnością doskonałym pomysłem na zachęcenie dziecka do toalety. Równocześnie pamiętajmy, że to nie ona jest głównym celem kąpieli, dlatego nie przedłużajmy zabawy, pilnujmy określonego, niezbyt długiego czasu i pokażmy w ten sposób dziecku, co jest najważniejsze.