Trądzik pospolity zaliczany jest do chorób skóry, które dotykają  większość nastolatków, a części z nich towarzyszy on nawet w życiu dorosłym. U niektórych, na skutek długotrwałego procesu zapalnego w głębszych warstwach skóry właściwej, oraz indywidualnych zdolności organizmu do gojenia zmian chorobowych, na skórze tworzą się potrądzikowe blizny zanikowe. Blizny te są trwałe i zwykle formują się na policzkach, ramionach i plecach. 

Metody usuwania blizn potrądzikowych

Pomimo że istnieje pogląd, że nowoczesna chirurgia plastyczna  jest cudownym remedium na każdy problem, w przypadku blizn potrądzikowych nie istnieją metody 100-tu procentowego usunięcia blizny. Można jednak wykonać różne zabiegi nie chirurgiczne, dzięki którym ostateczny wygląd blizny można poprawić, tzn. uzyskać efekt blizny bardzo mało widocznej lub prawie niewidocznej.

Według aktualnej wiedzy najskuteczniejszym sposobem walki z bliznami jest zapobieganie ich powstawaniu. Można to osiągnąć poprzez aktywne i skuteczne leczenie już wczesnych zmian trądzikowych oraz właściwą pielęgnację skóry. Jednak jeśli już są, to wybór metody powinien być dopasowany indywidualnie do stanu pacjenta. Do redukcji blizn zanikowych używa się wielu różnych technik. Bardzo popularny są: głęboki pilling chemiczny i dermabrazja mechaniczna, ale metody te ograniczają się do niszczenia jedynie powierzchownej warstwy skóry. Poprawa jest niewielka a uszkodzenie 100% powierzchni niesie ze sobą spore ryzyko powikłań.

Najskuteczniejszymi metodami redukcji blizn

Obecnie najskuteczniejszymi metodami redukcji blizn są frakcyjne systemy laserowe CO2, oraz mikroigłowy RF. W przeciwieństwie do metod obejmujących całą powierzchnię skóry, lasery frakcyjne wyparowują w jej powierzchni, małe otworki o średnicy ok. 200µm i głębokości do 1mm. Otworki te otoczone są zdrową tkanką, dzięki czemu droga migracji nowych komórek jest bardzo mała, a czas gojenia jest bardzo krótki. To właśnie to jest najsilniejsza strona tej technologii. Skrócenie czasu gojenia sprzyja prawidłowej odbudowie skóry,  a tworzący się nowy kolagen i elastyna są kluczowymi elementami do normalnie wyglądającej skóry i blizna ulega redukcji. Przykładem takiego urządzenia  jest laser frakcyjny CO2 SMAXEL.

Podobnie działają mikroigłowe systemy RF, jednak ich działanie może być jeszcze głębsze – aż do 3-4mm. W technologii tej wykorzystujemy końcówki z kilkudziesięcioma igłami, których czubki po wbicu w skórę emitują prąd elektryczny RF. Prąd RF punktowo koaguluje głębsze warstwy skóry, dzięki czemu podobnie jak we frakcyjnych laserach CO2 proces gojenia jest bardzo krótki. Jednym z najskuteczniejszych urządzeń na rynku jest system mikroigłowy FRACTORA.

W zależności od potrzeb metody te można łączyć. Lasery frakcyjne CO2 lepiej radzą sobie z bliznami, które wymagają złagodzenia ostrych, widocznych brzegów blizn, natomiast mikroigłowy systemy RF lepiej radzą sobie ze skórą wymagającą przebudowy głębszych warstw i wyrównania powierzchni poprzez jej „wypchnięcie” od spodu.

Usuwanie blizn jest procesem skomplikowanym, wymagającym dużego doświadczenia, jak również cierpliwości pacjenta i świadomości, że proces przebudowy wymaga czasu. Zabiegi te nie są może bardzo tanie, jednak codzienne maskowanie skóry makijażem również pochłania duże środki i mnóstwo czasu.

TUTAJ znajdziecie listę certyfikowanych gabinetów, w których wykonacie zabiegi