Dlaczego Nowozelandczycy kochają miód?

Nowozelandczycy są w nim zakochani. Wiedzą, że to produkt naturalny, ekologiczny i bardzo zdrowy. Najważniejszą jego cechą jest duże stężenie methylglyoxalu (MGO), wyższe niż w polskich miodach. Jest to o tyle istotne, że to właśnie dzięki MGO ten miód działa np. antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Do tego jest pyszny, więc Nowozelandczycy dodają go do porannego musli, koktajli czy tostów.

Eliksir siły

Spróbuj miodu Manuka, jeśli ciągle się przeziębiasz. Już jedna łyżeczka dziennie wzmacnia organizm, bo methylglyoxal wpływa dopingująco na układ odpornościowy. Pomaga też, gdy już się przeziębiłaś, kichasz i kaszlesz: dzięki niemu łatwiej zwalczysz infekcję. Wtedy warto zwiększyć dawkę do 2-3 łyżeczek dziennie, by osłabić katar, kaszel czy chrypkę.

Lek łagodzący ból brzucha

Dziś coraz więcej osób skarży się na nieprzyjemne objawy gastryczne. Winne mogą być pośpiech i nadmiar stresu. Odbijanie,pieczenie i ból mogą być objawami refluksu żołądkowo-przełykowego. Z kolei zaparcia, wzdęcia i biegunki często sygnalizują zespół jelita drażliwego. A ból żołądka może też sygnalizować rozwój wrzodów. W Nowej Zelandii przy problemach gastrycznych też stosuje się miód Manuka, który pozytywnie wpływa na układ pokarmowy. Składniki aktywne miodu zwalczają bowiem bakterie Helicobacter pylori, co sprawdza się przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Najlepsze efekty dla układu trawiennego daje miód o zawartości MGO 400+ i MGO 550+. Warunek jest jeden: trzeba go stosować regularnie. Tylko wtedy może przynieść korzystne efekty.

Mikstura na krostki i AZS

 Substancje aktywne miodu Manuka są też doskonałym wsparciem w leczeniu np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy egzemy. W takich sytuacjach na antypodach stosuje się naturalne kosmetyki, które mają w składzie methylglyoxal. Na naszej szerokości geograficznej mogą pomóc zwłaszcza zimą, gdy mamy skórę wysuszoną od noszenia grubych ubrań, np. swetrów czy szalików. Jak mieszkańcy Nowej Zelandii unikają chorób? Sprawdzają się, gdy zastosujesz
preparat w formie kompresu na podrażnioną skórę. Ponieważ miód Manuka ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające, dermatolodzy zalecają go też do leczenia trądziku. Sprawdza się, bo methylglyoxal jest zabójczy dla bakterii, które go wywołują. Dlatego poprawia stan skóry, łagodzi podrażnienia i zmniejsza liczbę krostek.