Wszystkie mamy ten sam problem. Ale nie wszystkie rozwiązujemy go tak samo. Warto podpatrzyć, jak z menopauzą radzą sobie kobiety w różnych zakątkach świata. Większość ich patentów można wypróbować, i to nie wyjeżdżając z Polski.

Peruwianki wierzą w moc macy

Andyjska roślina maca (czyt. maka) jest prawdziwą bombą energetyczną. Dlatego tradycyjnie stosowano ją w stanach wyczerpania organizmu. Jednak Peruwianki korzystają z niej również w okresie menopauzy. Zbierają ściśle określone części korzenia, gotują je i zjadają. Twierdzą, że to pomaga na uderzenia gorąca, bóle piersi i drażliwość, a także przeciwdziała suchości miejsc intymnych. Korzeń macy możesz kupić w tabletkach lub w postaci proszku. O preparaty pytaj w aptekach i sklepach zielarskich.

Japonki jedzą zupę miso

Jest bogata w soję. Japonki gotują ją codziennie. Zawarte w zupie miso fitoestrogeny uzupełniają niedobory kobiecych hormonów płciowych i łagodzą praktycznie wszystkie objawy menopauzy. Japońską specjalność z łatwością przygotujesz sobie w domu. To po prostu wywar z warzyw, do którego dodajesz pastę miso (kupisz w większych supermarketach). Zupę możesz wzbogacić, dodając do niej pokrojone warzywa, np. marchewkę, brokuły, kapustę pak choi, grzyby shitake.

Francuzki stosują homeopatię

We Francji homeopatia jest powszechnie stosowana, nawet częściowo refundowana w ramach ubezpieczenia publicznego. Maleńkie granulki są alternatywą dla hormonów. Francuzki biorą Sanguinaria canadensis – likwiduje uderzenia gorąca, Sepia officinalis – łagodzi wahania nastrojów, Belladonnę na potliwość. Leki te znajdziesz też w polskich aptekach homeopatycznych.

Australijki piją napój z kava kava

Ta niepozorna roślina pochodzi z rejonów Południowego Pacyfiku. Jest bardzo popularna wśród australijskich kobiet. Uważają one, że kava kava to świetny lek na poprawę nastroju. Piją przyrządzony z niej napój. Paskudny w smaku, ale niezwykle skuteczny. U nas kava kava wpisana jest na listę substancji odurzających i nielegalna.

WARTO WIEDZIEĆ
W Polsce chętnie wybieramy naturalne sposoby na menopauzę. Popularne są środki roślinne. Należy jednak pamiętać, że roślinny nie znaczy bez hormonów. Kryją się one w preparatach zawierających soję, czerwoną koniczynę, pluskwicę groniastą. Gdy nie chcesz stosować hormonów, dobrym wyborem jest preparat z ekstraktem z pyłków i słupków kwiatowych Femelis Meno.