1. Mycie zębów powinno trwać nie krócej niż 2 minuty. Zerknij na zegarek, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście tak długo myjesz zęby. Dla dzieci wymyślono małe klepsydry odmierzające czas mycia. Kupisz je w drogeriach.

2. Jak myć zęby? Okazuje się, że mało osób robi to prawidłowo! Główka szczoteczki powinna być lekko nachylona względem linii dziąseł, a szczoteczkę należy przez cały czas przesuwać pod kątem 45°.

3. Higiena jamy ustnej to również konieczność szczotkowania obszarów, do których trudno dotrzeć. Pomoże Ci w tym nitka do zębów, która zapobiegnie powstawaniu próchnicy w obszarach między zębami.

 

Jak myc zęby?
Shutterstock

 

4. Nie zapominaj o szczotkowaniu języka! Wiele szczoteczek ma specjalne końcówki, które ułatwią ci zadanie.

5. Jak często myć zęby? Szczotkuj je co najmniej dwa razy dziennie. Pierwszy raz umyj zęby rano przed pierwszym posiłkiem. Dzięki temu pozbędziesz się płytki nazębnej, która nagromadziła się w nocy.

Jak prawidłowo myc zęby?
Płyn Listerine 29,90 zł; Nitka dentystyczna Curaprox 22 zł; Wykałaczka-nitka dentystyczna Sunstar 10,65 zł; Szczoteczka soniczna Philips Sonicare 332,90 zł

6. W odpowiedzi na pytanie, jak dbać o zęby, warto sięgnąć po antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Preparat ogranicza ilość bakterii i płytki nazębnej. Chroni przed chorobami dziąseł.

7. Nie zapominaj o regularnej wymianie szczoteczki do zębów. Jej włókna się zużywają, więc zarówno zwykłą szczoteczkę, jak i główki szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co trzy miesiące.