W DOMU 

Jeżeli z nieba leje się żar, a w domu panuje przyjemny chłód, spokojnie możesz (a nawet powinnaś!) zrezygnować ze spaceru. W pomieszczeniu zawsze można zawiesić mokry ręcznik lub włączyć wiatrak. (Pamiętaj tylko żeby strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na dziecko). Doskonałym sposobem na ochłodzenie maluszka mogą być także kąpiele w letniej wodzie, nawet po kilka razy dziennie! Świetnie sprawdzi się także woda w spray'u. Na noc nie ubieraj dziecka w piżamkę. W zupełności wystarczy body z krótkim rękawkiem. Ciepłą kołderkę natomiast doskonale zastąpi bawełniana pieluszka. Malec na pewno nie zmarznie, a jego sen będzie o wiele przyjemniejszy i spokojniejszy.

NA SPACERZE

Jeżeli z nieba leje się żar, lepiej nie wychodź z dzieckiem na podwórko. Raczej zostańcie w domu. Latem optymalną porą na wyjście z maluszkiem są wczesne godziny przedpołudniowe i późne popołudnie. Słońce świeci najsilniej między godziną 10 a 15 i wtedy jest najbardziej groźne dla cienkiej skóry niemowlaka. Bez względu na porę dnia zawsze wybieraj miejsca zacienione - malec nie powinien przebywać bezpośrednio na słońcu! Pamiętaj, że promienie słoneczne działają także w cieniu. Zawsze smaruj dziecko kremem z filtrem przeciwsłonecznym (im wyższy faktor tym lepiej!). Dobrze żeby ubranko było przewiewne, wykonane z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Nie zapominaj o nakryciu głowy: może to być bawełniana czapeczka z daszkiem lub cienka chusteczka. Do wózka przykręć specjalną parasolkę. Zapewni ona cień i jednocześnie zwiększy przewiew. Gdy dziecko zaśnie, wystarczy że przykryjesz je tylko pieluszką tetrową. Jeżeli karmisz piersią, zapewne będziesz musiała nakarmić spragnionego malca gdzieś na ławce w parku. Warto więc na spacer zabrać dodatkową pieluszkę tetrową, aby zapewnić sobie intymność. Jeżeli natomiast karmisz butelką, nie zapomnij zabrać dodatkowej wody lub herbatki przeznaczonej dla niemowląt (bez dodatku cukru!).

W PODRÓŻY

Jeżeli planujesz wielogodzinną podróż samochodem, a prognoza pogody zapowiada gorący dzień, najlepiej wyruszcie bardzo wczesnym rankiem, gdy jest chłodniej. Koniecznie pamiętaj, aby w podróż zabrać zapas wody pitnej i zasłonić okno przy dziecięcym foteliku. W miarę możliwości róbcie często postoje. Dobrze jest też zabrać ze sobą wodę w spray'u i nawilżone chusteczki. Pamiętaj, aby nie otwierać wszystkich okien w samochodzie. Zrobi się wtedy przeciąg i maluch może się przeziębić. Nie należy także przesadzać z klimatyzacją! Optymalna różnica temperatur powinna wynosić ok. 3°C.

Ważne

W upalne dni maluch może mieć znacznie mniejszy apetyt. Nie martw się tym. Przecież, gdy jest gorąco, tobie też nie chce się jeść! Najważniejsze, żeby malec dużo pił, bo organizm dziecka bardzo szybko odwadnia się i przegrzewa.

Pielęgnacja skóry niemowlaka w czasie upału

  • Gdy na zewnątrz panuje upał, pieluszki zmieniaj częściej niż zwykle. Kiedy jest gorąco, łatwiej o odparzenia, a mokra pielucha działa jak ciepły kompres.
  • Na skórze dziecka mogą pojawić się potówki. Te małe czerwone krostki należy przecierać kilka razy dziennie, jałowym gazikiem nasączonym roztworem sody oczyszczonej lub kąpać malca w wodzie z dodatkiem kilku kryształków nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa) albo krochmalu. Aby zapobiec wystąpieniu potówek i odparzeń, warto chronić skórę dziecka odpowiednim kremem (np. Sudocremem, Penatenem).
  • Jeżeli po słonecznym dniu dziecko ma zaczerwienioną skórę, wymiotuje, źle oddycha, gorączkuje lub traci przytomność, natychmiast dzwoń po pogotowie! To może być udar cieplny bądź porażenie słoneczne! Czekając na pomoc ułóż dziecko na boczku, najlepiej w chłodnym pomieszczeniu i rób mu mokre okłady na głowę. Jeżeli pojawią się pęcherze spryskuj je wodą. Pamiętaj też, żeby w domowej apteczce zawsze był krem na oparzenia np. Panthenol oraz jałowe gaziki.