Intermittent fasting - zasady diety

W dużym uogólnieniu, intermittent fasting to dieta polegająca na jedzeniu tylko w określonym czasie w ciągu doby. Działa ona na zasadzie postu - jedzenie możesz przyjmować tylko w danym czasie, w pozostałe godziny należy powstrzymać się od spożywania czegokolwiek. Dietetycy okres, w którym można jeść nazywają “oknem żywieniowym”, pozostały czas natomiast określany jest “ścisłym postem”. 
Dieta ta w teorii nie zakłada, co należy jeść. Jedynym limitem jest okrojony czas, w którym można coś zjeść. Oczywiście, najlepsze efekty przyniesie zdrowa, zbilansowana dieta. Nawet stosując post przerywany musimy spożywanie kalorii. Jak zawsze, należy także pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych płynów. W tej tematyce trendem od lat jest picie wody z cytryną.

Intermittent fasting - warianty godzinowe

Dieta polegająca na poszczeniu pozwala dopasować godziny jedzenia do swoich upodobań, w zależności od tego, jak funkcjonujemy:

  • podział 16/8 - najpopularniejszy spośród stosujących dietę. Polega na spożywaniu pokarmów w ciągu 8 godzin, a w czasie pozostałych 16 należy trzymać ścisły post. Zalecane jest, by w ciągu okienka żywieniowego zjeść dwa spore posiłki, które uzupełnione będą o dwie mniejsze przekąski. W praktyce osoba będąca na diecie najczęściej kończy jeść o 20 wieczorem, by rozpocząć kolejny dzień od śniadania o 12. 
  • podział 5:2 - w tym wariancie bierzemy pod uwagę dni, a nie godziny. Osoba na diecie przez 5 dni w tygodniu odżywia się całkowicie normalnie, o dowolnych godzinach. Przez pozostałe dwa dni ogranicza spożycie kalorii do maksymalnie 600 kalorii, w praktyce nie jedząc prawie wcale. 

Pozostałe podziały, takie jak 20/4 (4 godziny jedzenia na 20 godzin poszczenia) zalecane są jedynie wyczynowym sportowcom, którzy przygotowują się do zawodów sylwetkowych. 

Intermittent fasting - zalety i kontrowersje

Jak każda dieta ograniczająca, metoda intermittent fasting także ma swoich zwolenników jak i wrogów. Najważniejszą zaletą tej techniki żywienia jest potwierdzona redukcja tkanki tłuszczowej. Wielogodzinne poszczenie wspomaga metabolizm, a energia z pożywienia dostarczana tylko przez kilka godzin w ciągu doby jest lepiej rozdysponowywana przez organizm. Największą zaletą, oprócz szansy na skuteczniejszą redukcję jest to, że osoba na diecie musi “pilnować” siebie oraz swoich posiłków jedynie przez 8 godzin dnia. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które mają problemy z podjadaniem lub za dużą ilością posiłków w ciągu dnia. Dietetycy wskazują także na to, że zaletą diety jest faktyczne najadanie się posiłkami. Dobrą cechą postu przerywanego jest też jego wygoda - będąc na tej diecie nie musimy skrupulatnie planować swoich posiłków, co często jest przeszkodą w stosowaniu diety.Możemy pożegnać się z kilkoma lunchboxami dziennie. 
Jako wady diety można wskazać zauważony problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości makro i mikroelementów, np. jeśli na tapet weźmiemy białko. Kolejny problem może stanowić męczące uczucie głodu, które może towarzyszyć niektórym na diecie. 
Stosowanie IF nie jest przeznaczone przede wszystkim dla kobiet w ciąży, połogu oraz matek karmiących. Jadanie w tak ograniczonym przedziale czasowym może być też uciążliwe dla osób pracujących fizycznie. Zmiany w diecie należy także skonsultować w przypadku problemów z hormonami, cukrzycą, a także ze zdiagnozowanymi dolegliwościami wątroby i nerek.

Intermittent fasting, jak każda dieta ograniczająca i eliminująca ma swoje wady i zalety. Post przerywany szturmem wdarł się na salony, a jego stosowaniem szczyci się wiele osób show biznesu. Pamiętajmy jednak, że zawsze gdy w grę wchodzi walka o lepszą sylwetkę, najważniejsze jest zachowanie zdrowia i rozsądne podejście do żywienia!

Zobacz też: Dieta Low Carb – postaw na niską zawartość węglowodanów ->>