Spis treści:

  1. Suszone kwiaty bzu lilaka - właściwości
  2. Przepis na herbatę z bzu lilaka
  3. Bez lilak - czy można stosować w ciąży

Suszone kwiaty bzu lilaka - właściwości

Herbata z lilaka polecana jest osobom cierpiącym na zapalenie wątroby, w chorobach autoimmunologicznych, endometriozie czy łuszczycy. Z kolei medycyna ludowa zaleca napar do picia w przypadku nadciśnienia, kaszlu, czy kokluszu.
Kwiaty bzu zawierają syringinę – aktywny składnik biochemiczny, który leczniczo i ochronnie działa m.in. w oczyszczaniu wątroby pomagając w leczeniu jej marskości, stłuszczenia i zapalenia. Warto stosować przy kuracji antybiotykami.

Świeże, zielone i zmielone liście lilaka goją ropiejące rany, a całe, umyte i przyłożone do czoła i skroni, likwidują ból głowy. Natomiast suszone w połączeniu z kwiatem lipy są znakomitym środkiem napotnym i pomagają uporać się z przeziębieniem. Kompres z naparu z liści pomaga leczyć trudno gojące się rany. Ze świeżych liści można też przygotowywać maści i mazidła, które stosuje się w bólach neurologicznych i stawowych.

Przy przeziębieniu i grypie możemy wspomóc się korą lilaka. Napar z rozdrobnionych kawałków kory skutecznie obniża gorączkę.

Przepis na herbatę z bzu lilaka

  • Zbieramy suche kwiaty bzu bez liści. Kwiaty mogą być rozwinięte lub w pączkach.
  • Kwiaty ciasno upychamy w słoiku i szczelnie zamykamy.
  • Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce, aż kwiaty stracą kolor (staną się prawie białe). W temperaturze około 35 stopni proces przebiega w czasie około 12 godzin, w temperaturze 45 stopni wystarczą 2 godziny. Można tez słoik włożyć do piekarnika nagrzanego na około 40 stopni na jakieś 50 minut.
  • Kwiaty wysypujemy ze słoja na pergamin (w kontakcie z powietrzem po kilku minutach staną się brązowe) i suszymy w ciepłym miejscu (50 stopni z termoobiegiem przy uchylonych drzwiczkach).
  • Wysuszony bez trzymamy w puszce lub papierowej torbie.
  • Jeżeli szukasz sposobu na wzmocnienie właściwości bzu lilaka, wypróbuj nalewkę z bzu!

PORCJOWANIE: płaska łyżeczka herbaty na filiżankę wrzątku.

Bez lilak w ciąży - czy można stosować?

Bez lilak jest najczęściej stosowany w olejkach do aromaterapii w przypadku niepokoju oraz depresji. Jednak nie jest to polecane dla kobiet w ciąży, dlatego też powinno być ograniczone jego użycie nawet w kominkach do aromaterapii. Dla niektórych kobiet w ciąży zbyt intensywny zapach lilaka może prowadzić do migrenowych bólów głowy oraz czasami wymiotów.

Czytaj także:

Zobacz również:

Lipa i jej właściwości - sprawdź!

Jak zrobić syrop z podbiału pospolitego? Przepis!