Matcha dotarła do Japonii z Chin dzięki buddyjskim mnichom i jest używana do tradycyjnej ceremonii herbacianej od XII wieku. Ma sproszkowaną formę i głęboki, zielony kolor. Jakie właściwości ma matcha? Sprawdź niżej, dlaczego warto ją pić!

Herbata matcha w japońskiej tradycji

Herbata matcha od ponad 1000 lat jest elementem Japońskiej Ceremonii Parzenia Herbaty. Z czasem stała się też popularnym składnikiem deserów: ciast, lodów, kaw i smoothie. Wyróżnia ją wyjątkowy smak i niezwykłe właściwości, które wynikają m.in. z faktu, że matcha jest odmianą sproszkowanej zielonej herbaty. Nie pijemy wyłącznie naparu, ale również drobniuteńkie listki. Herbata matcha cieszy się już sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych i jest coraz bardziej znana w Polsce.

Zielona herbata matcha i jej wyjątkowe właściwości

Dzięki specjalnej technice produkcji zielona herbata matcha wyróżnia się wysoką zawartością katechin, białka, potasu, wapnia i witaminy C. Ma ponad dwukrotnie więcej kofeiny niż pozostałe zielone herbaty i cztery razy więcej L-teaniny. Jakie matcha ma właściwości?

  • Jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu neutralizuje działanie wolnych rodników. To wyjątkowo ważne w dzisiejszych czasach, gdy odnotowuje się dużą zapadalność na nowotwory. Przeciwutleniacze nie są też obojętne dla naszej urody - dzięki nim wyglądamy i czujemy się młodziej, a jedna filiżanka matchy dostarcza ich tyle, co 10 filiżanek tradycyjnej zielonej herbaty.
  • Herbata matcha to bogate źródło katechin i ich pochodnej czyli EGCg, które zmniejszają ryzyko miażdżycy, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Związek o nazwie EGCg wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe i jest stukrotnie silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C.
  • Uspokaja, a jednocześnie pobudza. Matcha zawiera dużo kofeiny i L-teaniny, dzięki czemu zapewnia wyjątkową jasność umysłu. L-teanina sprzyja też relaksacji. Dzięki tym dwóm teoretycznie przeciwstawnym właściwościom, zielona sproszkowana herbata była często używana przez buddyjskich mnichów Zen podczas medytacji. W przeciwieństwie do kawy nie powoduje bowiem nadpobudliwości, nerwowości i nie podnosi ciśnienia.
  • Dzięki zawartości L-teaniny, herbata matcha pobudza produkcję dopaminy i serotoniny. Obydwie substancje podnoszą zdolność zapamiętywania i wpływają na dobry nastrój.
  • Przyspiesza metabolizm, a tym samym aż czterokrotnie zwiększa spalanie tłuszczu.
  • Dzięki zawartości chlorofilu wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Katechiny mają też właściwości antybiotyczne, więc wzmacniają układ odpornościowy.
  • Herbata matcha obniża poziom złego cholesterolu LDL, a podwyższa dobrego (HDL). Według badań mężczyźni pijący ten rodzaj zielonej herbaty wykazywali o 11% mniejszą zachorowalność na choroby serca niż pozostali.

Matcha

Shutterstock

Matcha – kolor zielonej herbaty

Warto wiedzieć, że im intensywniejszy kolor herbaty zielonej matcha, tym lepiej. Jasnozielony kolor powstaje w wyniku długiego i starannego procesu produkcji matchy – w odpowiednim zacienieniu liście zmuszone są do nadprodukcji chlorofilu.

Jak przygotować herbatę?

Sposób przygotowania zielonej herbaty matcha wywodzi się z Japońskiej Ceremonii Herbacianej. Będziesz potrzebować czarki (rodzaj miseczki, która zastępuje tradycyjną filiżankę), bambusowej trzepaczki oraz bambusowej łyżeczki. Na początek wsyp do czarki dwie bambusowe łyżeczki herbaty, a następnie zalej wodą o temperaturze 80° C. Ubijaj trzepaczką aż do powstania zielonej, gęstej piany. Następnie dolej do niej wodę lub spienione mleko. Możesz dodać także lód, aby stworzyć napój na zimno. 

Herbata zielona matcha może też być przygotowana bez użycia dodatkowych akcesoriów. Wsyp do filiżanki jedną łyżeczkę proszku i zalej niewielką ilością zimnej wody. Dokładnie wymieszaj, a następnie dopełnij filiżankę wodą w temperaturze 80° C.

Sprawdź też: