Guma do żucia na efekt świeżości

Guma do żucia to świetny sposób na odzyskanie przyjemnego oddechu. Przydaje się przede wszystkim po jedzeniu, gdy nie mamy pod ręką szczoteczki i pasty, by umyć zęby. Najlepszy efekt osiągamy, gdy żujemy ją 5-10 minut. W tym czasie uwalniają się z niej substancje odświeżające, np. mentol lub owocowe olejki. Poza tym zawarte w gumach bez cukru substancje słodzące, m.in. ksylitol i sorbitol, działają przeciwbakteryjnie. Hamują w ten sposób zachodzące w jamie ustnej procesy fermentacyjne, które są przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Niektóre miętowe listki i drażetki mają specjalne olejki, które odblokowują drogi oddechowe i łagodzą podrażnienie gardła.

Guma do żucia na wymarzoną figurę

Żucie gumy pomaga w odchudzaniu. Naukowcy dowiedli, że ta czynność zmniejsza apetyt, pomaga kontrolować chęć na słodycze i eliminuje podjadanie. Poruszanie szczęką to sygnał dla mózgu, by poczuł sytość. Dodatkowo ruchy żuchwą wymagają spalenia pewnej dawki kalorii. Dlatego najlepiej żuć gumę po zakończeniu posiłku, aby zasygnalizować organizmowi koniec jedzenia. Przyda się to też między przekąskami. Przeżuwanie zwiększa wydzielanie śliny. Dzięki temu enzymy trawienne działają skuteczniej, a to zapobiega wzdęciom. Nasz brzuch nawet po obfitym posiłku pozostaje więc płaski. Poruszając rytmicznie szczęką kilka razy dziennie, w ciągu paru tygodni można pozbyć się też drugiego podbródka. Ten trening mięśni twarzy pomaga spalić nadmiar tłuszczyku na policzkach. 

Guma do żucia na mocne zęby

Kiedy po posiłku wkładamy do ust miętowy lub owocowy listek bez cukru, dbamy o szkliwo naszych trzonowców, kłów i siekaczy. Pod wpływem żucia zwiększa się wydzielanie i przepływ śliny. Zawiera ona substancje, które zmniejszają w jamie ustnej ilość bakterii, które niszczą szkliwo. Dzieci mogą żuć plastyczne listki o smaku owocowym, które zawierają mleczan wapnia, np. Orbit dla dzieci (1,90 zł/5 szt.). Wapń w takiej formie jest łatwo przyswajalny i zostaje wchłonięty przez szkliwo zębów.

Guma do żucia na bezpieczne serce

Zawarte w gumie substancje słodzące, m.in. ksylitol i sorbitol, działają antybakteryjnie. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko infekcji dziąseł. Substancje słodzące pomagają też utrzymać w ustach prawidłowe pH 5,5. W ten sposób ograniczają przyrost płytki bakteryjnej, która jest głównym powodem próchnicy. Bakterie, które niszczą zęby mogą przedostać się z dziury w trzonowcu lub siekaczu do krwi i wywołać kłopoty z sercem. By do tego nie dopuścić, ważne jest oczyszczanie powierzchni szkliwa po każdym posiłku.

Guma do żucia na gwiazdorski uśmiech

Jeśli często pijemy kawę, herbatę, soki owocowe, szczególnie z czarnych porzeczek i aronii, warto potem żuć gumę wybielającą. Zawiera ona substancje ścierne albo enzymy, które ułatwiają usuwanie powierzchniowych przebarwień po napojach. Większa ilość śliny pomaga wypłukać resztki zanieczyszczeń spomiędzy zębów. Dzięki takiemu działaniu szkliwo pozostaje bez osadu, powodującego szarzenie.

Guma do żucia na szybką koncentrację

Kiedy chcemy się na czymś skupić, np. przygotowujemy się do ważnego spotkania, albo potrzebujemy zastrzyku energii, dobrze jest żuć gumę o smaku silnie miętowym. Przydaje się to też kierowcom podczas prowadzenia samochodu. Mentol szybko orzeźwia, a żucie gumy poprawia czujność i koncentrację. Dzieje się tak dlatego, że ruchy szczęki powodują przyspieszenie dopływu krwi do mózgu, przez co dostaje on o 20 proc. więcej tlenu niż zwykle. Ten mechanizm warto wykorzystać przed egzaminami, bo robiąc balony łatwiej przyswajamy materiał z książek. Amerykańscy naukowcy z Baylor Collage of Medicine w Houston udowodnili, że uczniowie, którzy żują gumę podczas egzaminu mają o 3 proc. lepsze rezultaty niż pozostali.

Gumowy kwadrans

Choć poruszanie szczękami ma wiele zalet, lepiej nie robić tego stale. Częste żucie miętowych listków, które trwa ponad 20 minut może obciążać stawy żuchwowe i powodować przerost mięśni żwaczy. Efektem bywa wtedy mocne zgrzytanie zębami w nocy. Poza tym przetrzymywanie gumy w ustach sprzyja wydzielaniu zbyt dużych ilości soków żołądkowych. To często powoduje przykre pieczenie w przełyku, a u osób, które miewają kłopoty z żołądkiem może nasilać dolegliwości.

------------------------------------------------------------

NASZ EKSPERT lek. Agata Majewska