Scrabble to znana każdemu popularna gra słowna dla wszystkich grup wiekowych, która nie tylko wymaga od graczy ciągłej nauki, ale jak się okazuje, ma także zbawienny wpływ na ich zdrowie.

Przygoda ze Scrabble powinna zacząć się jak najwcześniej. Dlaczego? Ponieważ dzieci, które grają w Scrabble systematycznie, rozwijają zainteresowanie językiem i jego zasadami, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość, a także rozwijają zdolności taktyczne. Co ciekawe, kolejnym aspektem gry w Scrabble jest również konieczność umiejętnego  pogodzenia się z przegraną. To doskonały trening dla dzieci i nastolatków, dla których poradzenie sobie z porażką w grze z rówieśnikami, może zaowocować w dorosłym życiu naturalną chęcią dążenia do sukcesów pomimo niepowodzeń.

Scrabble mają również działanie antydepresyjne. Są bowiem świetnym sposobem na nawiązanie pozytywnych relacji zarówno wśród nastolatków biorących udział w turniejach, jak i ludzi w starszym wieku spędzających czas na grze np. w domach opieki. Wspólna gra jest okazją do rozmowy i zabawy, dzięki czemu zamiast poczucia osamotnienia pojawia się szczęście. Ponadto Scrabble wymagają od graczy niezwykłej koncentracji i skupienia, a stan ten zbliżony jest do tego, który osiągają jogini podczas medytacji! W ten sposób Scrabble pomagają zminimalizować stres oraz obniżyć ciśnienie krwi.

Jednak prawdziwą sensacją są wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wykazują one, że im wcześniej zaczniemy pobudzać i angażować umysł grając w Scrabble, tym większą mamy szansę na uniknięcie Alzheimera! Naukowcy zbadali dwie grupy osób w wieku 65+ – pierwsza regularnie grywała w Scrabble, natomiast druga w żaden sposób nie stymulowała swoich umysłów poprzez ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację. Grupa pierwsza okazała się być aż o 47% mniej narażona na wystąpienie choroby Alzheimera! Badania dowiodły również, że nawet jeśli jest już za późno, aby zapobiec chorobie, to można złagodzić jej przebieg właśnie dzięki grze w Scrabble, która poprawia funkcje poznawcze pacjentów na równi z lekami.

13 kwietnia - Światowy Dzień Scrabble - Niezwykła historia pewnej gry

Chociaż dziś to najbardziej znana na świecie gra słowna, jej początki nie były łatwe. Wymyślona w 1931 roku przez Alfreda Moshera Buttsa jest tak popularna, że 13 kwietnia - dzień urodzin jej wynalazcy ustanowiono Światowym Dniem Scrabble.

Wszystko zaczęło się od Wielkiego Kryzysu, który dotknął amerykańską gospodarkę w 1929 roku. Bezrobotny, trzydziestodwuletni architekt postanowił zrewolucjonizować rynek gier planszowych. Po wielu analizach gier dostępnych na rynku, Butts stwierdził, że „jedyną rzeczą, która uniemożliwia grom słownym bycie tak popularnym jak gry karciane to fakt, że nie liczy się w niej punktów”.  Połączył więc elementy gier losowych, klasycznych anagramów oraz krzyżówek i stworzył grę, która w pierwszej wersji nazywała się Lexiko, następnie zaś Criss Cross Words. Niestety, gra nie zdobyła serc wytwórni gier planszowych, które uznały ją za zbyt nudną.

W 1948 roku, biznesman James Brunot będący wielkim fanem gier planszowych, skontaktował się z Buttsem i zaproponował pomoc w ulepszeniu jego wynalazku. Panowie wspólnie uprościli reguły, dodali na planszy nowe pola i zmienili nazwę gry na „Scrabble”. Ciekawostką jest fakt, że Butts nadał literom wartości punktowe, opierając się na częstotliwości ich występowania na pierwszej stronie New York Times’a!

Zobacz również:

Przez następne dwa lata Brunot wraz z kilkunastoosobową ekipą wyprodukował w starej szkole zaadaptowanej na warsztat 2400 zestawów Scrabble, na których nie tylko nie zarobił, ale stracił 450 dolarów. Mimo to, gra zyskiwała sobie coraz większe grono fanów, ale jak to zwykle w życiu bywa, wpłynięciu na szerokie wody światowej dziś rozgrywki pomógł przypadek…

Legenda głosi, że Jack Strauss, dyrektor jednego z najbardziej znanych domów towarowych Macy’s, podczas wakacji w 1952 roku grał z rodziną w grę, która go zachwyciła. Po powrocie z urlopu stwierdził z zaskoczeniem, że Scrabble nie jest dystrybuowana w jego sklepach. Wtedy też zdecydował o złożeniu u producentów ogromnego zamówienia, komentując je słowami: „Chcę, żeby w ciągu roku każdy miał swój egzemplarz”. Dziś to stwierdzenie jest faktem. Szacuje się, że w około 1/3amerykańskich i połowie brytyjskich domów znajduje się chociaż jeden zestaw do Scrabble. W 121 krajach na całym świecie sprzedano ponad 150 milionów sztuk. Gra dostępna jest w 31 językach.

Oprócz Scrabble Originals powstało wiele różnych wersji gry chociażby podróżna, dla dzieci, Scrabble Towers czy 360. Scrabble świetnie rozwijają umiejętności lingwistyczne oraz kreatywność. Nie ma dziś chyba osoby, która nie wie czym są Scrabble.  Pomagają rozkręcać domówki, towarzyszą nam wieczorami czy na wyjazdach.

Alfred Butts, który dożył szczęśliwie wieku 93 lat, grał w swoją grę do końca życia. Ten niezwykle skromny i spokojny człowiek, obserwując jak dzieło jego intelektu opanowuje świat, jest dowodem na to, że determinacja i marzenia mogą doprowadzić nas wszędzie. 13 kwietnia, dzień urodzin Alfreda Moshera Buttsa ustanowiono Światowym Dniem Scrabble. To co? Wiecie już jak będziecie świętować?