Goździki - skąd do nas przybyły

Ta wschodnia przyprawa została odkryta wiele lat temu w dalekiej Azji. Pochodzi z drzewa o nazwie goździkowiec korzenny. Prozdrowotne właściwości suszonych pąków testowano najpierw w Chinach, skąd w czasach wielkich podróży morskich została przywieziona do Europy. W suszonej formie mogły zachowywać swoje właściwości i być transportowane do najdalszych zakątków świata. 

Goździki - ratunek dla zdrowia

Przyprawa ta swoim prozdrowotnym zastosowaniem może zawstydzić niejeden lek. Przede wszystkim odpowiedzialny jest za to cichy bohater - eugenol. Składnik ten zwalcza enzymy, które są odpowiedzialne za stany zapalne w naszym organizmie. Od czasów powstania medycyny chińskiej wiadomo także, jak znieczulająca moc drzemie w małych pąkach goździkowca. Goździki możemy wykorzystać także, jeśli dokucza nam:

 • Ból zęba - żucie goździków lub okład z wykorzystaniem wacika nasączonego olejkiem goździkowym może zdziałać cuda, jeśli doskwiera nam ból w jamie ustnej. Olejek ten potrafi nawet delikatnie, miejscowo znieczulić obolałego zęba - koniecznie przeczytaj o jego właściwościach.
 • Przeziębienie - przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości mogą być wykorzystane także podczas chorób przeziębieniowych. Goździki pozwolą zwalczyć infekcję gardła i górnych dróg oddechowych. Wesprą one wykrztuszanie oraz pomogą zwalczyć chrypę. Zalecamy także dodanie kilku goździków do herbaty uzupełnionej miodem i plasterkiem cytryny - taka mieszanka skróci okres wychodzenia z choroby. 
 • Wysoki poziom cholesterolu - w walce z niechcianymi tłuszczami pomoże spożywanie olejku goździkowego. Dodatek ten pomoże zbić wysoki poziom glukozy we krwi, a także będzie zapobiegać powstawaniu cholesterolu typu LDL. 
 • Nieświeży oddech - ssanie goździkowego nasionka pozwoli nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Metoda, choć ma wiele wieków, sprawdza się do dzisiaj, a dowiesz się więcej o niej tutaj
 • Bóle stawów - olejek goździkowy może pomóc także przy dolegliwościach stawowych i bólach mięśni. Zawarte w pąkach flawonoidy wzmacniają układ kostny, dzięki czemu niwelują ryzyko reumatyzmu i obolałych stawów. Jeśli chcemy wspomóc nasze mięśnie, czy stawy pomogą nam okłady z dodatkiem olejku lub masaże. 
 • Trądzik - goździki notują także działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki wspomnianemu już eugenolowi. Napar z goździków, którym przy pomocy wacika przetrzemy twarz pomoże zwalczyć trądzik i niechciane zmiany na twarzy. 

Goździki - metoda przechowywania

Goździki, jak każda suszona roślina, ma tendencję do wietrzenia i utraty aromatu. By się tego wystrzegać najlepiej podczas zakupów decydować się na goździki w całości, unikając ich zmielonej wersji. Jeśli koniecznie potrzebujesz sproszkowanej przyprawy, postaraj się zmielić ją w domowych warunkach. Przed użyciem goździków warto też sprawdzić ich świeżość - ciekawostką jest, że te najszybciej zerwane ustawią się pionowo na powierzchni wody. Jak każdą przyprawę, goździk potrzebuje odcięcia od powietrza i utleniania. Przyprawę przechowuj zawsze w szczelnych warunkach, zamknięte w słoiku lub puszce. Pamiętaj, by po pół roku sprawdzić ich zdatność do spożycia oraz unikaj wilgoci. 

Goździki - przepis na grzaniec 

Jeśli chcesz połączyć przyjemnie z pożytecznym, przygotuj domowy grzaniec okraszony pomarańczą i goździkami. 

Potrzebne Ci będą:

 • 8 goździków,
 • ½ litra wina (najlepiej czerwonego, półwytrawnego),
 • 3 pałeczki cynamonu,
 • 1 laska wanilii,
 • 6 gwiazdek anyżu,
 • 1 pomarańcza,
 • cukier (najlepiej trzcinowy) wedle uznania.

Sposób przygotowania:

1. W garnku podgrzej wino, pamiętając by go nie zagotowywać. Dodaj do niego cukier, cynamon oraz wanilię - przyprawy w laskach połam na mniejsze kawałki, aby uwolnić aromat. Dodaj anyżowe gwiazdki oraz suszone goździki. 
2. Podgrzewaj do momentu rozpuszczenia się cukru.
3. Wyszoruj i sparz pomarańczę. Pokrój ją w centymetrowe plastry. Przekrój je na ćwiartki i wrzuć do szklanek lub kubków, w którym zamierzasz podawać napój.
4. Zalej pomarańcze gotowym grzańcem.

Zobacz również:

Goździki mają bardzo szerokie zastosowanie. Ich niewielki dodatek od herbaty lub zaopatrzenie się w olejek goździkowy może wiele zdziałać. Zachęcamy do przetestowania goździków i wsparcia zdrowia czerpiąc z natury.