Miłorząb japoński to roślina od dawna ceniona i szeroko wykorzystywana: w medycynie, farmacji, czy kosmetyce.

Ginkgo biloba - pochodzenie i charakterystyka

Swoją rozpoznawalność drzewo to zawdzięcza obecności na naszej planecie od zarania dziejów. Szacuje się, że roślina ta rośnie na Ziemi już od przeszło 200 milionów lat! Nazywany żywą skamieniałością, miłorząb japoński otrzymał miało drzewa niemal świętego. W krajach azjatyckich - Chinach i Japonii jest niemalże świętością i sadzone jest w miejscach kultu. 
Miłorząb japoński oprócz swoich walorów ozdobnych jest też bardzo ciekawą rośliną. Jest niesamowicie długowieczna i odporna, bez problemu walczy ze wszystkimi szkodnikami i grzybami, jakie ją atakują. Miłorząb radzi sobie z każdymi warunkami pogodowymi, nie straszna mu też „chemia”, jaką ludzie traktują przyrodę. Ciekawostką jest też, że miłorząb potrafi niemal gasić pożary! Związki chemiczne, które wytwarza w czasie kontaktu z ogniem, hamują płomienie. 

Ginkgo biloba - właściwości prozdrowotne 

Miłorząb japoński to roślina od lat bardzo ceniona za wpływ na kondycję naszego organizmu. Najważniejsze właściwości prozdrowotne Ginkgo biloba to:

  • wsparcie układu krwionośnego - ułatwia krążenie krwi, polepsza dotlenienie organizmu, 
  • polepszenie koncentracji dzięki wpływowi na pracę mózgu,
  • walka ze zmęczeniem, bólami i zawrotami głowy, 
  • wsparcie w leczeniu depresji
  • działanie wspierające pamięć i mentalną sprawność - stosowany u osób cierpiących na demencję,
  • redukcja ilości cholesterolu
  • środek na problemy z potencją oraz dolegliwości przedmiesiączkowe, 
  • pomoc w czasie przekwitania - pomocny w wyciszeniu emocji,
  • skuteczny w problemach z cellulitem i cerą naczynkową - stąd wykorzystanie miłorzębu w kosmetyce,
  • antystarzeniowe, przeciwutleniające działanie.

Ginkgo biloba - domowe przepisy 

Z miłorzębu japońskiego w łatwy sposób przygotujesz herbatę:
Posiekaj liście i przełóż do szklanki (1 łyżeczka na 200 ml). Zalej wrzątkiem i przykryj. Zaparzaj 30 minut. Smak herbaty możesz uszlachetnić dodając cytryny i miodu. Nie zaleca się picia więcej niż 2 szklanki herbaty dziennie. 

Ginkgo biloba nadaje się także do przygotowania nalewki:
Liście (suszone lub przekwitnięte, już żółte) zalej podgrzaną wódką (40%) w proporcji 1:5. Tak przygotowaną nalewkę schowaj w ciemne miejsce na minimum 3 tygodnie. Następnie przelej nalewkę przez filtr/gazę/drobne sitko. Nalewka dobrze zadziała na zdrowie spożywana po łyżeczce maksymalnie swą razy dziennie. 

Ginkgo biloba - uprawa 

Miłorząb japoński to drzewo, które bez problemu odnajdzie się w polskich warunkach klimatycznych. Roślina może być sadzona wiosną oraz jesienią. Nie lubi, gdy jej korzenie nie są całkowicie rozwinięte w trakcie przesadzania. Zastanówmy się też dobrze nad miejscem, gdzie chcemy posadzić miłorząb. Nie przepada on za zmianami i przesadzaniem. Roślina nie jest wymagająca, poradzi sobie w nie najlepiej nasłonecznionych miejscach, lubi jednak mieć pod dostatkiem wody. Małe, skarłowaciałe odmiany nadadzą się nawet do doniczki. :)