Artykuł promocyjny

Najpowszechniejsze są tzw. fobie specyficzne, związane z konkretnymi przedmiotami, sytuacjami lub wydarzeniami. Czujemy wówczas strach przed zwierzętami, owadami, ciemnością, zarazkami, burzą czy zamkniętym pomieszczeniem. Wiele osób skarży się na lęk wysokości. „Pamiętam, jak podczas festiwalu TOPtrendy musiałam stanąć na wysokim balkonie nad publicznością. Trzęsły mi się nogi i nie mogłam złapać tchu” – wspomina w rozmowie z „Faktem” popularna prezenterka Paulina Sykut.

Niekiedy źródła strachu są bardzo specyficzne. Na przykład hollywoodzki gwiazdor Johnny Depp cierpi na koulrofobię, czyli lęk przed… klaunami. „Już jako dzieciak, gdy bywałem w cyrku, klauny próbowały mnie rozbawić, a ja uciekałem od nich gdzie pieprz rośnie. Pod ich jaskrawo wymalowanymi gębami czai się zawsze coś ciemnego, gnijącego, czyste zło” – twierdzi aktor.

Fobie specyficzne pojawiają się jednak zwykle u kobiet i mają swoje źródło w dzieciństwie. Niekiedy ustępują w okresie dojrzewania, ale często męczą nas przez całe życie.

Wiele osób zmaga się też z fobiami społecznymi, częstych zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Unikają sytuacji, w których dochodzi do konfrontacji z innymi ludźmi, boją się udziału w towarzyskiej rozmowie, a niekiedy nawet jedzenia w większej grupie. Osobnym przypadkiem jest agorafobia, czyli irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, tłumem, miejscami publicznymi czy samotnym podróżowaniem.

Fobia jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania przez lekarza czy psychoterapeutę. Zwykle wystarcza mi opisanie przez pacjenta swoich przeżyć i lęków.

Jak leczy się ten problem? Czasami, zwłaszcza w przypadku agorafobii, konieczne musi być zażywanie leków antydepresyjnych i przeciwlękowych. W większości przypadków pomagają różne formy psychoterapii, indywidualnej lub grupowej.

W walce z fobiami sprawdza się również hipnoza. W czasie seansu pacjent poznaje zasady postępowania w przypadku pojawienia się stresującej sytuacji.

Natomiast medytacja umożliwia stanie się obserwatorem, a nie ofiarą własnych fobii. Uczy, jak stawiać im czoło, zamiast unikać sytuacji wywołujących lęk.

Wsparciem terapii są również zioła, za najskuteczniejsze uchodzą: korzeń kozłka, liść melisy i szyszki chmielu.

Coraz większą popularność zyskuje także kontakt z lekarzem psychiatrą online.

Przykładem może tu być platforma telemedyczna Medivio. Umożliwia ona bezpośredni kontakt z lekarzem w zaciszu swojego domu.

Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, gdzie kontakt z lekarzem jest często utrudniony a czas oczekiwania na wizytę zbyt długi. To ty decydujesz kiedy ma zostać przeprowadzona konsultacja.