Floating - co to właściwie jest?

Floating technika terapii ograniczonej stymulacji środowiskowej, inaczej R.E.S.T. Brzmi poważnie? Nic bardziej mylnego. Pod tą długą, tajemniczą nazwą kryje się po prostu sposób na relaks, który polega na zmniejszeniu ilości bodźców z zewnątrz. Uczestnik sesji relaksacyjnej korzystający z floatingu wchodzi do wody, kładzie się i zaczyna dryfować. Od reklasku w tradycyjnej wannie, czy jeziorze różni się tym, że floating odbywa się w zamkniętej komorze. Korzystający  z metody floatingu nic nie czuje, nie widzi, po prostu unosi się na wodzie sam na sam tylko ze swoim ciałem i umysłem. Komora, w której odbywa się floating nazywana jest kabiną deprywacyjną. To nic innego jak wanna, przypominająca kapsułę, z której korzystamy w solarium - zamykaną od góry, wypełnioną około ¼ metra wodą, w której rozpuszczone jest bardzo dużo siarczanu magnezu. Ten dodatek zapewnia maksymalną wyporność - osoba leżąca na wodzie nie ma prawa się w niej zatopić, ma uczucie, jakby grawitacja została wyłączona. Dodatkowo, kapsuła zapewnia maksymalną ciemność oraz ciszę (dla osób, które nie tolerują całkowitego braku światła włączane są delikatne lampy). Sesja floatingu rozpoczyna się od cichej muzyki, która stopniowo zanika, pozwalając skupić się na sobie i całkowicie się zrelaksować. W kapsule zachowana jest temperatura maksymalnie zbliżona do 36,6 stopni, tak by mieć poczucie stawania się jednością z wodą. 

Floating - skuteczne wykorzystanie techniki deprywacji sensorycznej

Metoda na polega na ograniczeniu jak największej ilości komunikatów i bodźców, które dostarcza nam środowisko. Technikę te w pracach naukowych badano już w latach 50. ubiegłego wieku. Już wtedy uznano, że na ludzki mózg działa niezliczona ilość bodźców, a sposobem na wyciszenie i relaks może być stworzenie kapsuły, która odetnie pacjenta od wszystkiego wokół. Z badań naukowców wyniknęło, że grawitacja w połączeniu ze światłami i dźwiękami stanowi największe obciążenie dla naszego mózgu i całego układu nerwowego. To właśnie korzystanie z floatingu powoduje, że nasz umysł przechodzi do stanu rozluźnienia, przypominającego zatopienie się w medytacji. 

Floating - zalety korzystania

Niekwestionowaną zaletą floatingu jest jego natychmiastowe działanie. Na efekty nie trzeba czekać, ani nie przychodzą po kilku sesjach. Efekt rozluźnienia gwarantowany jest już po pierwszej wizycie w komorze floatingowej. Oczywiście efekt ten można utrzymywać dłużej i spróbować uczucie relaksu z kapsuły przenieść na codzienne życie - potrzeba jednak na to czasu i kilku sesji. Floating jest także metodą relaksu, która plasuje się w średniej półce cenowej. Za godzinną sesję zapłacimy nawet od 100 do 150 zł. Jest to cena porównywalna z masażem, wyjściem do teatru. 
Floating zalecany jest szczególnie osobom odczuwającym dużą presję lub żyjącym w stresie. Wszyscy, którzy czują uczucie spięcia mięśni, także poczują wielką ulgę podczas rozluźniania się ciała na wodzie. Dzięki takiemu poluzowaniu włókien mięśniowych w krwi zmniejsza się ilość stresogennego kortyzolu, a zwiększa pożądanych przez każdego endorfin. Korzystający z sesji floatingowych notują także polepszenie zdolności skupienia się oraz wzrost koncentracji. Niektórzy relaks w kapsule chwalą także za zwalczenie problemów ze snem. Kolejnym elementem, działającym niemal leczniczo, jest specjalna sól wsypywana do wody. Ma ona działanie oczyszczające skórę, pomaga goić rany i zmniejsza obrzęki. Dzięki dodatkowi siarczanów, floating może być zbawienny dla kobiet w ciąży walczących z opuchlizną i zmęczonymi nogami (wizytę w kapsule zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże).

Floating to metoda mająca bardzo wiele pozytywnych zastosowań. Działa kompleksowo relaksując umysł, jednocześnie poprawiając całościowo pracę ciała. W zwariowanym świecie, w którym przyszło nam żyć, sesja w komorze w odcięciu od świata zewnętrznego może być zbawieniem dla wielu z nas!