Gdy czujemy ból w okolicy twarzy lub głowy częściej szukamy rozwiązania, a nie przyczyny. Przy bólu w okolicy ucha od razu myślimy o wizycie u laryngologa. Gdy ból głowy pojawia się ze zwiększoną częstotliwością na myśl przychodzi nam pomoc neurologiczna. Jak się jednak okazuje problem może leżeć w zupełnie innym miejscu! Bóle w okolicach głowy, uszu, żuchwy, a nawet te towarzyszące bruksizmowi można zniwelować masażami u fizjoterapeuty stomatologicznego. Kto i kiedy powinien udać się na konsultację do fizjoterapeuty? Odpowiadamy!

Najczęstsze problemy pacjentów – sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy!

Bardzo często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że ich dolegliwości mogą wynikać z problemów natury stomatologicznej. Jakie są objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?

  • Napięciowe, migrenowe bóle głowy.
  • Bóle okolic szczęki i skroni.
  • Ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego – bóle przy przeżuwaniu, „przeskakiwanie” lub trzaski odczuwane w szczęce w trakcie żucia lub szerokiego otwierania ust, problemy z przełykaniem.
  • Bóle okolicy ucha, szumy uszne i nawracające stany zapalne ucha.
  • Bóle i nadwrażliwość zębów.

W rozwiązaniu powyższych dolegliwości może pomóc fizjoterapeuta stomatologiczny. Dzięki indywidualnie dobranym zabiegom pomoże rozluźnić okolice stawu skroniowo-żuchwowego i przywrócić jego prawidłową pracę.

Fizjoterapia stomatologiczna a bruksizm

Coraz więcej osób boryka się z bruksizmem. Zjawisko to charakteryzuje się zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki. W dużej mierze wzrost osób z bruksizmem spowodowany jest stresem, a także pandemią COVID-19. Jak podaje „Journal of Clinical Medicine" częstotliwość zaciskania i zgrzytania zębami wzrosła z 35 do 47%. Co więcej, sam stres związany z obecną sytuacją na świecie podniósł liczbę osób leczących bruksizm o 59%. Liczby te będą dalej rosnąć, dlatego, jeżeli problem występuje, warto zająć się nim jak najszybciej. Nieleczony bruksizm grozi poważnymi konsekwencjami, wśród których pacjenci najczęściej wymieniają uporczywe napięciowe bóle głowy, dyskomfort odczuwany podczas żucia i gryzienia pokarmów, a także znaczne ścieranie się zębów. Zgrzytanie zębami ma więc skutki przekładające się zarówno na złe samopoczucie, jak i konsekwencje natury estetycznej.

Z bruksizmem pomoże się uporać fizjoterapeuta stomatologiczny, który zaaplikuje optymalną terapię oraz da wskazówki do ćwiczeń do samodzielnego wykonywania. Zabiegi mogą całkowicie wyeliminować problem bez użycia inwazyjnych metod jak np. botoks, który do tej pory bardzo często stosowany był przy tej dolegliwości.

Zobacz również:

Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega?

Fizjoterapia stomatologiczna jest uzupełnieniem leczenia stomatologicznego i umożliwia pozbycie się różnego rodzaju dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych. Polega na zastosowaniu technik relaksacji okolic stawu i mięśni narządu żucia. Najczęściej przyjmuje formę masażu, czyli jest to terapia manualna. Warto podkreślić, że chociaż dolegliwości, których pomaga się pozbyć fizjoterapeuta stomatologiczny, dotyczą okolic szczęki i żuchwy, to terapia obejmuje często również czaszkę, kręgosłup czy miednicę. Wszystko po to, by zapewnić najlepszy efekt rehabilitacji.

Fizjoterapia stomatologiczna – komu może pomóc?

Fizjoterapia stomatologiczna może sprawdzić się przy wielu dolegliwościach. Do fizjoterapeuty stomatologicznego powinny zgłosić się osoby z bruksizmem, osoby po zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych, osoby z nawykowym żuciem gumy, obgryzaniem paznokci, nadgryzaniem warg, osoby z nieprawidłową postawą ciała prowadzącą do nadmiernego napięcia mięśni żucia i związanego z tym bólu, a także osoby po urazach mechanicznych w obrębie głowy, twarzy lub kręgosłupa szyjnego. Po upadku, poślizgnięciu, uderzeniu w podbródek, wypadku samochodowym, ziewaniu, które mogło spowodować zwichnięcie krążka i zablokowanie stawu.