Związek między funkcjonowaniem naszego organizmu a zmianami faz Księżyca upatruje się w wpływie naszego satelity na ruchy wody. Konkretnie przypływy i odpływy, które to działanie jest udowodnione naukowo. Ludzkie ciało składa się z około 70% płynów, które nie pozostają obojętne na zmiany układu Księżyca. 

Wyróżniamy cztery różne fazy Księżyca:

  1. Nów - w tym czasie księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, jest schowany i niewidoczny dla nas. 
  2. Pierwszakwadra - widzimy wtedy połowę całego Księżyca, a okres ten następuje kilka dni po nowiu.
  3. Pełnia - najbardziej rozpoznawalna z faz, na niebie widoczny jest wtedy satelita w całej swojej okazałości.
  4. Ostatniakwadra - widoczna jest wtedy część Księżyca, którego “ubywa” po pełni, w tej fazie najlepiej widać strukturę satelity.

Wpływ faz Księżyca - wierzyć, czy nie wierzyć?

Temat oddziaływania satelity na nasz organizm nie pozostał bez gruntownego przebadania przez uczonych. Naukowcy z Wielkiej Brytanii dowiedli, że Księżyc może wpływać na wzrost zachorowań na kolkę nerkową. Inne, dostępne badania ukazują związek wzrostu stężenia krwi ze zmianami faz. Niektórzy badacze twierdzą nawet, że działanie Księżyca może zmieniać poziomy poszczególnych hormonów w naszych organizmach. Badano to na przykładzie serotoniny, czyli inaczej hormonu szczęścia oraz melatoniny, odpowiedzialnej za to jak nam się zasypia i na ile jakościowy jest nasz sen. W temacie spania jednogłośnie zasądzono na podstawie badań na grupie chętnych, że w czasie pełni ciężej nam się zasypia (dłużej o 5 minut) i budzimy się wcześniej (nawet o 20 minut!). 

Przeczytaj, jak poszczególne fazy księżyca działają na nasz organizm!

Wpływ faz Księżyca - NÓW 

To faza zdecydowanie sprzyjająca każdej aktywności. Odnotowujemy wtedy przypływ energii, sił i lepszą kondycję psychiczną. Jeżeli chcesz rozpocząć dietę lub wprowadzić jakiś nawyk - to dobry moment. Medycyna ludowa mówi o łatwiej gojących się ranach, jeżeli więc planujesz zabieg, to będzie to dobry czas. Wierzy się także, że w tym czasie warto przeprowadzać zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne: podcinanie włosów, peelingowanie, oczyszczanie, zamykanie naczynek. Nasz próg bólu jest w czasie nowiu odrobinę większy. 

Wpływ faz Księżyca - PIERWSZA KWADRA

Medycy ludowi wskazują, że w tym czasie wszystkie wartości odżywcze: witaminy i minerały mają lepszą wchłanialność. Dlatego podczas pierwszej kwadry szczególnie mocno skupmy się na jak najzdrowszej diecie. Niestety, w fazie tej możemy mieć także większą skłonność do tycia, ponieważ organizm łatwiej akumuluje nadwyżki kaloryczne. W pierwszej kwadrze warto także przeprowadzać wszelkie zabiegi upiększające, skóra jest wtedy na nie minimalnie bardziej podatna. 

Wpływ faz Księżyca - PEŁNIA

To moment kulminacyjny w miesiącu. W czasie pełni możemy liczyć na większe sukcesy i poczucie spełnienia. Może się to także wiązać (niestety) ze wzmożonym uczuciem stresu i nerwowością. Kulminacja przejawia się także w większej skłonności do agresji i kłótliwości. Dlatego w czasie pełni nie zapominajmy o odpowiednim relaksie w ciągu dnia, możemy wybrać zajęcia jogi, medytacji lub zestaw wyciszających ćwiczeń. Dzięki temu unikniemy nadmiernej nerwowości oraz uspokoimy wzburzoną krew, która może skutkować migreną, czy większymi krwawieniami w trakcie miesiączki. Przez to także rany nie goją się tak dobrze, jak w trakcie nowiu, dlatego odłóżmy zabiegi na inny czas. W czasie pełni nie możemy narzekać jednak na libido i większą ochotę na zbliżenia. Nasz organizm może także dawać nam wtedy sygnały, że zatrzymuje trochę za dużo wody, a my delikatnie puchniemy. 

Wpływ faz Księżyca - OSTATNIA KWADRA

Po fazie kulminacji naturalnie przychodzi czas wyciszenia i spokoju. Wracamy do strefy komfortu dla naszego organizmu, pełni zdrowia. Nasza przemiana materii ma wtedy dobre tempo i nie odczuwamy napadów głodu i różnych ochot. W tym czasie możemy pomyśleć o oczyszczeniu i detoksie. Nasza krew uspokaja się, możemy więc wtedy pomyśleć o depilacji bolesnych miejsc, czy ścięciu włosów (wolniej wtedy odrastają). W ostatniej kwadrze cellulit lepiej reaguje na stosowane przez nas kosmetyki i zabiegi. 

Księżyc to satelita tajemnicza i niesamowicie interesująca. Jego wpływ na naszą codzienność jest wciąż niezbadany i odkrywany. Bez wątpienia jednak wpływ ten istnieje. Nie powinniśmy więc ignorować działania tak odległego od nas, magicznego Księżyca.