Komentuje Pani Halina Biedroń, położna i ekspert kampanii „Położna na medal”: po kilkudziesięciu latach pracy w zawodzie położnej, dochodzę do wniosku, że okres ciąży coraz częściej traktuje się jak sporych rozmiarów szufladę, do której bez opamiętania można wkładać dobre i jeszcze lepsze podpowiedzi, internetowe diagnozy i złote rady. Oczywiście najlepsze są te przekazywane z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki nim często zaczynam swój dzień pracy od wysłuchania historii, że babcia kazała jeść za dwoje, koleżanka zabraniała malować paznokcie, a jakieś internetowe forum podpowiada, że od zwierząt najlepiej trzymać się z daleka. Niestety, pomimo tego, że ciąża to fragment życia w którym powinno się wyjątkowo dbać o zdrowie, kobiety ciężarne często poruszają się w rzeczywistości półprawd i mitów. Dla ułatwienia, postaram się kilka z nich rozwiać.

1. W ciąży nie wolno pracować przy komputerze

Można, ale z umiarem. Co prawda nie udowodniono do dziś, że promieniowanie monitorów może źle wpływać na ciążę, to jednak warto pamiętać o tym, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup. Dlatego rozsądne przyszłe mamy powinny robić częste przerwy od pozycji siedzącej za biurkiem.

2. W ciąży nie wolno farbować włosów, bo może to zaszkodzić dziecku

Farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. W kocu farba wnika nie w skórę, a we włosy. Dzisiejsze farby, w odróżnieniu od tych sprzed kilkunastu lat, nie posiadają dużych ilości intensywnych składników. Są naturalne. Warto farbować włosy u fryzjera dzięki czemu unikniemy gwałtownych ruchów czy skłonów. Swoim pacjentkom rekomenduję farbowanie włosów od drugiego trymestru, wtedy organy dziecka są już ukształtowane.

3. W ciąży nie wolno bawić się z psami – możliwość zarażenia się chorobami odzwierzęcymi (zarazki się chorobą odzwierzęcą)

Jeżeli mamy kontakt z psem, który jest zaszczepiony, odrobaczony i czysty, nie ma przeciwwskazać w kontakcie. Ważne, żeby po zabawie umyć ręce. Ale to generalna zasada, która dotyczy nas wszystkich. Musimy pamiętać o unikaniu kontaktu z bezpańskimi psami, w przypadku których istnieje ryzyko wścieklizny.

4. W ciąży koniec z kąpielami w wannie

Przyszłe mamy mogą jak najbardziej brać kąpiel w wannie. Ważne żeby pamiętały o temperaturze wody – nie powinna przekraczać 36 stopni. Zbyt gorąca woda wpływa na pobudzenie krążenia krwi, czego efektem może być poronienie albo przedwczesny poród. Dobrze przygotowana kąpiel w wannie ma dla ciężarnej wartość relaksującą.

5. W ciąży nie wolno zapinać pasów w samochodzie – możliwość uszkodzenia pęcherza płodowego

Zapinanie pasów jest całkowicie bezpieczne i wskazane. To, o czym warto pamiętać to umieszczenie pasa pod brzuchem. W przypadku ciężarnej, pas w samochodzie chroni dwa życia, nie jedno.

6. W ciąży nie wolno przechodzić pod… sznurkiem

To jeden z najczęściej słyszanych ludowych zabobonów. Powtarzają go zazwyczaj babcie, twierdząc, że przejście pod sznurkiem np. do wieszania prania będzie skutkować okręceniem dziecka pępowiną. Moja rada, dla podtrzymania dobrego samopoczucia babci, można nie przechodzić pod sznurkami.

7. W ciąży koniec z malowaniem paznokci

Bez obaw przyszłe mamy mogą dbać o swoje paznokcie nakładając na nie lakier. Płytki paznokci są bardzo ściśle usadowione i nie pozwalają, aby lakier przedostawał się do organizmu ciężarnej.

8. Ciąża zwalania z ćwiczeń

Wręcz przeciwnie. Ciąża to czas kiedy warto szczególnie dbać o dobrą kondycję fizyczną. Oczywiście, trzeba to robić z głową. To znaczy, dobierać odpowiednie ćwiczenia do każdego trymestru ciąży i kondycji przyszłej mamy. Pamiętamy o tym, żeby unikać gwałtownych ćwiczeń, podskoków i raptownych wymachów rękami.

9. W ciąży koniec z chodzeniem na basen

Przeciwnie. Szczerze polecam przyszłym matkom pływanie i ćwiczenia wykonywane w wodzie. Pozwalają się one zrelaksować, odciążają kręgosłup i poprawiają ogólną kondycję. Warto wybierać baseny z wodą ozonowaną.

10. W ciąży jedz za dwóje

To chyba najczęściej powtarzany mit. Pamiętajmy. W ciąży jemy nie za dwoje, ale dla dwojga. Ciężarna powinna unikać objadania, które grozi zbyt gwałtownym przybieraniem na wadze. Zamiast ilości przyszłe matki powinny zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów i eliminowanie pokarmów, które nie są w ciąży rekomendowane, a niekiedy zakazane.

Szuflada z ciążowymi mitami jest większa, znacznie większa. Dlatego przyszłe mamy i osoby im najbliższe powinny pamiętać, że źródłem najlepszych rad jest lekarz i położna. Kontakt z nimi jest dziś szczególnie łatwy. Poza wizytą, mamy telefon, mail i inne internetowe formy kontaktu. Choćby nawet konto na Facebook’u.