Egzema to przypadłość, która niestety występuje dość często, a proces jej leczenia jest uciążliwy i długotrwały. 

Co to jest egzema?

Egzema w dosłownym tłumaczeniu oznacza wyprysk. Tą bardzo ogólną nazwą określa się wszystkie zmiany o zapalnym podłożu, które występują na naszej skórze. Nie ma reguły, w którym miejscu pojawia się egzema oraz w jakim wieku się uwidacznia. Choroba polega na występowaniu zapalenia wierzchnich warstw skóry. Przyczyny jej wystąpienia dzielimy na alergiczne oraz niealergiczne. Niestety, wciąż badane są bezpośrednie przyczyny występowania egzemy. Wywoływać egzemę mogą:

  • problemy z układem odpornościowym, 
  • czynniki zewnętrzne (pokarmy, substancje z powietrza),
  • skłonności genetyczne.

Niestety egzema nie jest łatwą do leczenia chorobą. Jej nawracający charakter powoduje, że najczęściej borykamy się z nią wiele lat, a choroba zmienia jedynie swoją intensywność. 

Czy egzema jest zaraźliwa?

Egzema nie jest chorobą zakaźną. Nie możemy się nią zainfekować. W medycynie funkcjonuje podział na dwa rodzaje egzemy: 

  • endogenna - uaktywnia się przez działanie wewnętrznych czynników, nie ma na nią wpływu środowisko. Często przeradza się w atopową odmianę egzemy. 
  • egzogenna - powstaje bezpośrednio przez działanie czynnika zewnętrznego, gdy dochodzi do kontaktu ze skórą. Najczęściej zajmuje określone obszary skóry człowieka, np. ręce, głowę. 

Jak wygląda egzema?

Skóra, która boryka się z egzemą przyjmuje różny wygląd, w zależności od nasilenia i czasu trwania choroby. Początki egzemy możemy dostrzec w postaci grudkowatej skóry, która zaczerwienia się i puchnie. Skóra najczęściej zaczyna gromadzić płyn w pęcherzykach na powierzchni zmian. Rozdrapanie ich najczęściej kończy się pękaniem skóry i sączeniem się. Kolejną fazą jest przesuszenie skóry. Towarzyszy jej najczęściej nadmierne łuszczenie. Wszystkie etapy egzemy uzupełnione są swędzeniem, pękaniem skóry i bólem. Niestety, skóra dotknięta egzemą staje się finalnie ciemniejsza i bardziej zgrubiała. 

Zobacz też:

Egzema: jak ją leczyć?

Egzema to choroba przewlekła, na którą nie istnieje remedium. Jedyne co możemy robić to poprawiać kondycję skóry i podwyższać sobie komfort funkcjonowania. Problemami z egzemą najczęściej zajmuje się dermatolog, ustalający leczenie. Konieczna jest także dobra profilaktyka, która pomoże zahamować nawracanie choroby. Cierpiący na egzemę mogą pomagać sobie prostymi sposobami, które na pewno przyniosą ulgę i wesprą leczenie od lekarza.

Zobacz również:

Egzema: domowe sposoby

Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra dotknięta egzemą jest bardzo wymagająca i należy odpowiednio się z nią obchodzić. Osoby chorujące na tę przypadłość nie powinny się przegrzewać ani narażać na zimno. Ubrania, które zakładane są bezpośrednio na skórę ze zmianami powinny być przewiewne z dobrej jakości materiałów, np. bawełny. Skóra dotknięta egzemą nie lubi też dłuższych kąpieli. 10 minut w wannie to maksimum, woda natomiast powinna być letnia, lekko ciepła. Po kąpieli lub prysznicu niesamowicie ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Konieczne jest nałożenie środków nawilżających, najlepiej na wilgotną skórę. Egzema uszkadza warstwę lipidową naskórka, dlatego kremowanie się jest szczególnie ważne. Do tego typu pielęgnacji należy zawsze wybierać hipoalergiczne, przebadane dermatologicznie kremy przeznaczone dla osób cierpiących na egzemę. 

Egzema czy grzybica? Różnice

Pamiętajmy, że egzema i grzybica to dwie, zupełnie inne choroby skóry. Najważniejszą różnicą między nimi jest to, że grzybica to choroba zaraźliwa spowodowana przez grzyby. Atakuje najczęściej dolne i górne kończyny. Niestety, grzybica to choroba, której leczenie również jest długotrwałe.