Dziurawiec zwyczajny jest rośliną gęsto porastającą skraje lasów, łąki i polany. Nietrudno o jego bogate zbiory!

Dziurawiec zwyczajny: właściwości dziurawca. Na co stosować dziurawiec?

Dziurawiec swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza zawartym substancjom, takim jak flawonoidy, rutyna, czy garbniki. Roślina wykorzystywana jest w schorzeniach układu pokarmowego: w problemach z drogami żółciowymi, żołądkiem, bólami brzucha, biegunkami, czy przy braku apetytu. Skutecznie rozkurcza mięśnie gładkie, którymi wyściełany jest przewód pokarmowy.

Dziurawiec ma drogocenne właściwości antydepresyjne i wyciszające. Warto stosować go podczas napadów niepokoju, stresu i wzmożonej nerwowości. Te właściwości są zasługą hypercyny zawartej w dziurawcu - substancja ta hamuje rozpad cennego hormonu szczęścia - serotoniny. Warto przed snem sięgnąć po wyciąg z dziurawca, który przyniesie efekt ukojenia. Ciekawostką jest, że ten sam wyciąg stosuje się podczas terapii leczenia bielactwa. 

Dziurawiec przyda się także w apteczce z lekami pierwszej pomocy. Ma on działanie antyseptyczne - odkaża rany, wspiera gojenie wrzodów. Z powodzeniem herbatą z dziurawca można przepłukiwać jamę ustną i gardło. 

Jak wygląda dziurawiec i kiedy go zbierać? Jak suszyć dziurawiec?

Dziurawiec zwyczajny to roślina przybierająca postać małego krzaczka, dorastającego do około 70 cm. Jej nazwa pochodzi od drobnych kropek, które pojawiają na liściach. To w nich gromadzi się cenny olejek eteryczny pozyskiwany z dziurawca. Dziurawiec kwitnie w miesiącach letnich, od czerwca do września. Okres zbierania zioła przypada na moment, gdy pojawiają się na roślinie kwiaty. Wtedy też rozpoczyna się czas suszenia zbiorów. Zerwany dziurawiec należy umieścić w zacienionym i bardzo przewiewnym miejscu. Warto związać ziele w drobne pęczki i powiesić. Zbierajmy jedynie kwitnące pędy, unikajmy przekwitniętych egzemplarzy. 

Olej z dziurawca - zastosowanie i przepis

Dziurawiec w formie olejku może być świetnym remedium na skórę trądzikową. To zasługa silnego działania antybakteryjnego i oczyszczającego. Odpowiednio regeneruje cerę i łagodzi objawy niechcianych zmian. Olejek bez problemu znajdziemy w sklepie zielarskim, czy aptece. Można przygotować go także samemu. Przygotuj:

 • 400 ml oleju (dowolnego, może to być olej słonecznikowy, oliwa z oliwek),
 • 100 g kwiatów dziurawca,
 • 2 łyżeczki spirytusu.

Przygotuj także czysty, zakręcany słoik, gazę i buteleczki z ciemnego szkła do przechowywania olejku. 

Zobacz również:

Jak przygotować olejek z dziurawca?

 1. Kwiaty dziurawca zalać spirytusem w słoiku. Odstawić na kwadrans. 
 2. Podgrzać olej na wolnym ogniu, by stał się ciepły. Przelać do słoika i zakręcić. 
 3. Odstawić na minimum 2 miesiące, w ciemne miejsce i pokojową temperaturę. Codziennie potrząsaj słoikiem.
 4. Po upływie czasu odcedź olejek, przelewając go przez gazę do mniejszych buteleczek. 

Olejek można stosować do przemywania twarzy wacikiem nasączonym olejem lub punktowo na zmiany skórne. Najlepiej stosować go w czasie pochmurnych dni, by nie nabawić się przebarwień skórnych. 

Herbata z dziurawca - remedium na spadek nastroju. Jak parzyć dziurawiec?

Jesienne i zimowe wieczory warto umilić popijając herbatę z dziurawca. Łagodzi ona problemy żołądkowe, jak i skutecznie relaksuje. Susz z dziurawca można bez problemu kupić w wersji gotowej. Polecamy jednak własnoręcznie wykonać herbatkę z dziurawca z zebranej rośliny. Wystarczy zalać gorącą (nie wrzącą) wodą 2 łyżeczki suszonego dziurawca. Taka ilość suszu wystarcza na 150 ml herbaty. Płyń popijać 2-3 razy dziennie. Jeżeli szukamy remedium na brak apetytu, herbatę z dziurawca warto wypić przed posiłkiem. Uspokojenie może być wskazane wieczorem, wtedy też warto przygotować filiżankę naparu. Pamiętajmy jednak, że wsparcie herbatką z dziurawca należy zawsze skonsultować z lekarzem, tym bardziej, jeśli przyjmujemy inne leki. 

Nalewka z dziurawca - przepis na nalewkę

Nalewka z dziurawca może wspomóc problemy ze snem oraz niekomfortowe uczucie w żołądku, a regularne nacieranie nią stawów i pleców sprzyja łagodzeniu bóli reumatycznych. Przepis na alkohol z dziurawca jest bardzo prosty. Przygotuj:

 • 100 g ususzonych kwiatów z dziurawca,
 • 500 ml spirytusu, 
 • 250 ml wody. 

Aby przyrządzić nalewkę z dziurawca należy:

 1. Zalać kwiaty dziurawca spirytusem i wodą. Odstawić całość w butelce lub słoiku na 2 tygodnie. 
 2. Wstrząsać pojemnikiem od czasu do czasu, by składniki lepiej się łączyły.
 3. Po upływie 14 dni przecedzić nalewkę przez gazę do mniejszych butelek. Przechowywać w zaciemnionym miejscu. 

Nalewka z dziurawca to preparat typowo leczniczy - w żadnym wypadku nie należy stosować go w ramach degustacji. 

Dziurawiec zwyczajny: przeciwwskazania 

Dziurawiec to remedium na wiele dolegliwości, nie może być jednak stosowany przez każdego. Jeżeli dolegają nam uszkodzenia wątroby lub zmagamy się z wysoką gorączką - dziurawiec nie będzie dla nas dobrym wyborem. Pamiętajmy także, że podczas stosowania substancji z dziurawcem w składzie powinniśmy unikać dużego napromieniowania słońcem. Nasza skóra staje się wtedy wrażliwa na promienie i może dochodzić do przebarwień i oparzeń. Dziurawiec pomaga na wyciszenie, nie jest jednak lekiem w leczeniu zaawansowanego stadium depresji, w takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty. 

Sprawdź też: Nawłoć pospolita, czyli moc właściwości dla zdrowia. Przepisy na nalewkę, syrop i napar z nawłoci! ->>