Kilka niezależnych od siebie badań dowodzi, że dzieci, które śpią z rodzicami lepiej radzą w sobie w szkole i późniejszym życiu. 

Badania przeprowadzane w pierwszych klasach szkoły podstawowej wykazały, że dzieci śpiące z rodzicami oraz te, które mogą w nocy samodzielnie przedostać się do łóżka rodziców, otrzymują wyższe oceny z testów zdolności poznawczych. 

Dalsze badania dowiodły, że w późniejszych latach dzieci śpiące z rodzicami w okresie dorastania osiągają większą satysfakcję z życia i często lepiej odnajdują się w związkach. Najwięcej takich przypadków odnotowano wśród chłopców. 

Do podobnych wniosków doprowadziły naukowców wywiady retrospektywne, które przeprowadzano wśród studentów psychologii. Ci, którzy w dzieciństwie spali w jednym łóżku ze swoimi rodzicami, mieli wyższą samoocenę oraz zdecydowanie mniejsze poczucie winy i lęki. 

Jeszcze inne badanie przeprowadzili Robin Lewis i Louis Janda, którzy przepytywali reprezentatywną grupę amerykańskich kobiet i mężczyzn. Wywiady dowiodły, że osoby, które w dzieciństwie spały z rodzicami mają większe poczucie bezpieczeństwa. W wynikach badania zaznaczono, że spanie z rodzicami uspokaja dzieci już ze względu na fakt, że w razie złego snu zawsze mogą się do kogoś przytulić. Ten spokój przekłada się potem na ich psychikę w dorosłym życiu.