Jednak jeśli problemy ze zgagą się powtarzają, trzeba zgłosić się do lekarza, ponieważ może być przyczyną poważniejszych chorób. W przypadku osób dorosłych zgaga może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który, w przeciwieństwie do refluksu u niemowląt, zawsze musi być leczony. Zgaga może też być objawem choroby nowotworowej.

Czym jest zgaga?

Zgaga to nic innego jak sytuacja, w której kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Przełyk jest drażniony kwasami i pojawia się piekący ból. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, o czym może świadczyć jej łacińska nazwa. Z łaciny zgaga to „pyrosis”, która wywodzi się w prostej linii od słowa „pyros”, które oznacza ogień.

Najczęstszymi czynnikami wyzwalającymi zgagę są: przejedzenie, spożywanie zbyt kwaśnych czy pikantnych potraw, papierosy i alkohol.

Mając problemy ze zgagą, lepiej się nie schylać ani nie kłaść na brzuchu bezpośrednio po posiłku. Lepiej usiąść wygodniej, tak aby kwasy żołądkowe nie dostawały się do przełyku. Warto też jeść w regularnych odstępach i na pewno powinny być to mniejsze porcje. Ostatni posiłek przed snem należy zjeść przynajmniej 3 godziny wcześniej.

Oto domowe sposoby na zgagę ->>