Gojenie się siniaka ma kilka etapów. Na początku jest ciemnoczerwony, a nawet granatowy. Potem stopniowo staje się jaśniejszy i nabiera żółtej lub zielonkawej barwy. Aż w końcu blednie i całkowicie znika. Aby skutecznie przyspieszyć ten proces, jego leczenie również powinno odbywać się etapami. 

1. Chłodzenie

Jak najszybciej po powstaniu siniaka przyłóż do niego lód lub mrożonkę owiniętą w ręcznik. W ten sposób obkurczysz naczynia krwionośne i ograniczysz podskórne krwawienie. Dzięki czemu zabarwiony na ciemno obrzęk będzie mniejszy. Chłódź siniaka przez 10 minut. Odczekaj 20 minut przed ponownym zastosowaniem. 

2. Okład z octu

Gdy miejsce uderzenia zostanie już schłodzone (a tym samym znieczulone), warto zrobić sobie okład. Świetnie sprawdzi się do tego ocet, który poprawi przepływ krwi w pobliżu siniaka, rozpuszczając tą, która się wokół niego zgromadziła. Wystarczy, że zmoczysz w occie kawałek czystej bawełny i przyłożysz do skóry. Możesz delikatnie wmasować ocet, aby lepiej wniknął w skórę. Po 30 minutach dokładnie umyj skórę. Najlepiej rób to 2 razy dziennie.

3. Okład z kapusty

Liście kapusty mają podobne właściwości co ocet. Ich przykładanie zmniejszy obrzęk i poprawi przepływ krwi, co przyspieszy gojenie. Aby zrobić okład, sparz liście wrzątkiem i rozbij tłuczkiem, dzięki temu kapusta zacznie wypuszczać sok. Następnie przyłóż je do krwiaka na przynajmniej 30 minut. 

4. Ogrzewanie 

Po 24 godzinach od uderzenia dobrym pomysłem będzie jeszcze inny okład – tym razem ciepły. Ciepło rozszerzy naczynia krwionośne, co przyspieszy wchłanianie się krwiaka. Jeśli nie masz termoforu, możesz użyć zwykłego ręcznika. Zamocz go w ciepłej wodzie i pozostaw na skórze do wyschnięcia. 

5. Masaż

Kiedy siniak nie jest już bolesny, a Ty jesteś w pracy lub w innym miejscu, gdzie trudno zrobić sobie okład – zastosuj masaż. Masowanie śladów po siniakach pomoże w usunięciu zebranej w nich krwi. Masaż wykonuj ruchem okrężnym przez 5 minut co 4 godziny.

6. Witamina C

Witamina C ma właściwości przeciwzapalne i świetnie wspomaga gojenie się ran. Kiedy na Twoim ciele pojawia się duży siniak wprowadź do swojej diety dużo świeżych owoców i warzyw bogatych w witaminę C. Możesz również znaleźć żele, kremy lub serum zawierające witaminę C i stosować je miejscowo na siniaka.