Mleko kokosowe zamiast krowiego?

"Jak zrobić domowe mleko kokosowe?" - to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które wyłączyły ze swojej diety mleko krowie. Ze względu na alergię lub nietolerancje laktozy dotyczy to coraz większej liczby osób, w tym również dzieci. Wprawdzie w sklepach znajdziesz wiele zamienników, a wśród nich mleko kokosowe. Niemniej wiele osób woli przygotować ten bazujący jedynie na dwóch składnikach: kokosie oraz wodzie napój samodzielnie. Wówczas mają pewność, że domowe mleko kokosowe nie zawiera niepotrzebnych, lub co gorsze chemicznych, dodatków.

Jak zrobić domowe mleko kokosowe?

Zastanawiasz się, jak zrobić domowe mleko kokosowe? Czego potrzebujesz? To zaledwie dwa składniki:

  • litr wody źródlanej lub filtrowanej
  • 200 g wiórków kokosowych

Zalej wiórki wodą i pozostaw na noc. Rano podgrzej całość nie zagotowując jej. Zblenduj, a następnie przecedź przez sitko lub gazę. Domowe mleko kokosowe jest już gotowe!

Najpopularniejsze zastosowania mleka kokosowego

Mleko kokosowe z powodzeniem zastąpi krowie. Możesz je pić samo lub dodać do kawy. Na jego bazie przygotujesz pyszne koktajle, a także doprawisz nim sosy, dania typu curry. Mleko kokosowe może też być podstawą, do przygotowania śmietany kokosowej, która znajdzie swoje zastosowanie podczas przygotowywania musów, zup i kremów.

Z niesamowitym zapachem kokosa nie musisz rozstawać się podczas codziennej pielęgnacji. Dolej domowe mleko kokosowe do kąpieli lub użyj go zamiast balsamu do ciała. Przygotuj z niego domową maseczkę do włosów albo zastosuj jako mleczko do twarzy. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybicznym pomaga zwalczyć trądzik i świetnie wpływa na kondycje cery i włosów.