To daje nam energię

- Żywność surowa
(owoce, warzywa, kiełki, nasiona) Bogata w enzymy, które odżywiajˆą organizm, dostarczająˆ energii i regulujˆą metabolizm.
- Dobre węglowodany
(węglowodany złożone) Zawierajˆą cukry, które organizm łatwo potrafi przetwarzać. Sˆą to: pieczywo z pełnego ziarna, ziarno zbóż (jęczmień, kasza gryczana, komosa ryżowa, kukurydza, orkisz, owies, proso, żyto), ryż i warzywa.
- Żywność ekologiczna
Uprawiana bez nawozów sztucznych i pestycydów zatruwająˆcych organizm.
- Dobre białka
Białka roślinne, które łatwo rozkładajˆą się w przewodzie pokarmowym. Zawierajˆą je: kiełki, rośliny strˆączkowe, zboża, orzechy, tofu. Również jajka, kozie mleko i sery.
- Dobre tłuszcze
To niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększajˆą odporność organizmu. Są  w orzechach, nasionach lnu i słonecznika, pestkach dyni, wodorostach, tłustych rybach i awokado. Również wszystkie tłoczone na zimno oleje.
- Żywność nieprzetworzona
Bez dodatków (konserwantów, barwników).
- Dobre słodycze
Dane przez naturę: owoce, rodzynki, miód, melasa, czysty syrop klonowy.
- Dobre napoje
Herbaty ziołowe, woda mineralna lub filtrowana.
- Tzw. superpokarmy
Naturalne leki - algi, produkty pszczele, wodorosty, wiele ziół, kiełki, aloes.

To szkodzi

- Zbyt długo gotowane warzywa
Tracˆą wtedy najważniejsze składniki odżywcze. Przyrząˆdzaj je na parze przez 2-3 minuty.
- Złe węglowodany
Węglowodany proste, cukry w wysokooczyszczonej postaci. Znajdujˆ się w czekoladzie, ciastkach i innych słodyczach oraz we wszystkim, co zawiera dodatek rafinowanego cukru, białej mˆąki lub przetworzonego białego ryżu (biały makaron, białe pieczywo). Powodujˆą tycie, wpływajˆą na nasz nastrój, wywołująˆc gniew i irytację.
- Złe białka
Białko zwierzęce, którego jemy za dużo. Może zakwasić krew, obniżyć poziom wapnia, obciˆążyć nerki i wąˆtrobę. Prowadzi do powstawania kamieni nerkowych, niewydolności wąˆtroby, zaburzeń okrężnicy i jelit, zapalenia stawów i chorób serca. Także krowie mleko jest dla wielu osób trudne do strawienia. Może wywołać reakcje alergiczne (zapalenie zatok, astmę, zapalenie ucha, katar, wysypkę).
- Złe tłuszcze
Nasycone tłuszcze zwierzęce, znajdujˆące się w wieprzowinie, produktach mlecznych, maśle i serze, powodują ˆ nadwagę, nadciśnienie, podwyższajˆą poziom cholesterolu, przyczyniajˆą się do depresji. Równie szkodliwe sˆą tłuszcze uwodornione, które powstajˆą w wyniku utwardzania płynnych tłuszczów roślinnych, oraz olej rafinowany. Przykładem sˆą margaryny
i tłuszcze do pieczenia (zawierajˆą je frytki, czekolada, słodycze, lody, pieczywo cukiernicze).
- Żywność wysokoprzetworzona
Potrawy paczkowane, do przygotowania w mikrofalówce, lub w woreczku foliowym, do podgrzania. Taka żywność nie ma wartości odżywczych lub ma ich niewiele. Żywność puszkowana zaś może zawierać nawet toksyczne konserwanty.
- Kawa, herbata, napoje typu cola
Zawierajˆą ofeinę, podnoszˆą ciśnienie krwi, powodują nerwowość, przeciążają nadnercza. Zmniejszają przyswajanie cynku i żelaza.

Jedzenie takie sobie

- Pszenica
Jadamy jej dużo, więc może być dla nas alergenem.
- Drożdże
Mogˆą wywołać alergię; znajdujˆą się w wielu rodzajach pieczywa i w alkoholu.
- Psiankowate
(pomidory, ziemniaki) Zawierajˆą solaninę, która źle wpływa na stawy.
- Drób
Ze względu na metody hodowli ma w sobie szkodliwe substancje.