Claudia: Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do Pani pacjenci?

Dr. Monika Gołębiewska: Ponieważ jestem pediatrą, zwykle przyjmuję dzieci z ostrymi, ale również przewlekłymi infekcjami dróg oddechowych. Pomagam też maluchom z alergiami czy nawracającymi zapaleniami płuc. Mam także dorosłych pacjentów, którzy proszą mnie o pomoc przy przewlekłych bólach głowy. Trafiają do mnie zazwyczaj wtedy, gdy klasyczne metody leczenia zawiodły. Choć ja często korzystam z konwencjonalnej medycyny i wysyłam swoich pacjentów na konieczne badania, np. gastroskopię czy kolonoskopię. Są konieczne w przypadku przewlekłych dolegliwości przewodu pokarmowego (np. biegunki czy zespołu jelita drażliwego). Homeopatia daje też dobre rezultaty przy chorobach autoimmunologicznych czy reumatologicznych, depresji czy problemach okołomenopauzalnych.

Claudia: Czy przypomina sobie Pani jakiś wyjątkowo trudny przypadek w swojej praktyce?

Dr. Monika Gołębiewska: Ostatnio była u mnie pacjentka, która cierpiała z powodu uciążliwej wysypki. Oprócz swędzących krostek miała też silne bóle rąk i nóg. Problem był bardzo dokuczliwy do tego stopnia, że osoba ta nie mogła normalnie spać i funkcjonować. Dolegliwości się nasilały, a badania nie wykazały ani alergii, ani chorób stawów. Dopiero szczegółowy wywiad z pacjentką, na który poświęciłyśmy aż półtorej godziny, pomógł mi wpaść na trop i ustalić właściwą kurację. Okazała się skuteczna i problemy ustąpiły już po dwóch dniach.

Claudia: Jak wygląda wizyta w Pani gabinecie?

Dr. Monika Gołębiewska: Podstawą jest przede wszystkim długa rozmowa z pacjentem lub rodzicami w przypadku dzieci. Taki wywiad może być bardzo długi, ale nie jest to czas stracony. Dzięki rozmowie mogę zrozumieć istotę problemu, ustalić np., dlaczego pojawiła się wysypka, chociaż pacjent nie jest alergikiem. Pytam nie tylko o kłopoty zdrowotne, ale także o upodobania żywieniowe, zainteresowania, ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Ważne jest dla mnie, jak pacjent radzi sobie w życiu, czym się zajmuje.

Claudia: Można powiedzieć, że to leczenie holistyczne? Homeopata patrzy na organizm pacjenta całościowo, nie tylko w kontekście jego choroby…

Dr. Monika Gołębiewska: Rzeczywiście. Dopiero taka ogólna wiedza w nawiązaniu do dolegliwości danej osoby pozwala znaleźć skuteczny lek. W terapii homeopatycznej mniej ważne jest stawianie diagnozy, najważniejsze są objawy u pacjenta i jego samopoczucie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Wtedy można naprawdę pomóc i zapisać skuteczne leki.