Artykuł promocyjny

Czym zajmuje się hepatologia?


Położona pod prawym łukiem żebrowym wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie. Bez niej nasze ciało nie może samodzielnie funkcjonować. Jako jeden z najważniejszych narządów człowieka, wątroba spełnia około kilkuset zadań, których nie podejmuje żaden inny organ. Podstawową funkcję wątroby stanowi wydzielanie żółci, która wspomaga proces trawienia poprzez udział w rozkładzie tłuszczów i regulację pH enzymów jelitowych i trzustkowych. Poza tym do zadań wątroby należy filtrowanie krwi i neutralizacja toksyn, w tym alkoholu i amoniaku. Ponadto ten ważny organ magazynuje żelazo i wiele ważnych dla organizmu witamin, które w razie potrzeby uwalnia do krwioobiegu.


Nic zatem dziwnego, że wątrobie poświęcony jest osobny dział medycyny – hepatologia. Przedmiotem jej zainteresowania jest budowa i funkcjonowanie wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, a także diagnozowanie i leczenie ich schorzeń. Należą do nich przede wszystkim zapalenie wątroby (wirusowe, alkoholowe, toksyczne), choroby metaboliczne, marskość wątroby (postępujące zwłóknienie prowadzące do dysfunkcji), czy też dyskineza pęcherzyka i dróg żółciowych i wiele innych jednostek chorobowych związanych z tym narządem.


Z jakich metod diagnostycznych korzysta hepatologia?


W profilaktyce schorzeń wątroby bardzo ważne jest przede wszystkim regularne badanie krwi, które pozwoli z łatwością wykryć objawy świadczące między innymi o wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C. Zdecydowanie bardziej złożonym i skomplikowanym procesem jest diagnostyka chorób wątroby, często wymagająca wielu skomplikowanych, a niekiedy inwazyjnych badań.


Do metod nieinwazyjnych zalicza się tomografia komputerowa pozwalający na stworzenie dwu lub trójwymiarowego obrazu w celu wykrycia między innymi nowotworu, marskości lub otłuszczenia. Scyntygrafia z udziałem izotopów promieniotwórczych pozwala na dokładne przyjrzenie się strukturze wątroby i jej ewentualnym ubytkom. Ultrasonograf jest z kolei wykorzystywany do badania zmian powstałych na powierzchni organu w postaci guzków i torbieli, a także analizie dróg żółciowych.


W diagnostyce hepatologowie często zmuszeni są do skorzystania z mniej przyjemnych dla pacjenta metod inwazyjnych. Badanie laparoskopem jest bardzo dokładne jednak wymaga nacięcia skóry w celu wprowadzenia urządzenia w okolice wątroby. Biopsja, czyli nakłucie wykonane w celu pobrania próbki przeznaczonej do badań laboratoryjnych pomaga zdiagnozować między innymi nowotwór, marskość i stan zapalny bądź infekcję.


Ultrasonografia w służbie hepatologii. Jak nowoczesne ultrasonografy wspierają specjalistów i pacjentów?


Ultrasonografia i jej rozwój mają niebagatelne znaczenie w obrazowaniu wątroby. Nowoczesne ultrasonografy są bowiem w stanie coraz częściej zastąpić przykre dla pacjenta badania inwazyjne w diagnostyce wielu schorzeń tego niezastąpionego organu. Poza tym wykorzystanie ultrasonografów przyczynia się do obniżenia kosztów badań, a także ich przyspieszenia.


Przykładem takich urządzeń są między innymi nowoczesne ultrasonografy Epiq 5 i Epiq 7 firmy Phillips, cechujące się wieloma nowoczesnymi funkcjonalnościami, doskonałą rozdzielczością obrazu i dokładnością, a także wykorzystaniem technologii ShearWave. W ten sposób nieinwazyjnie można wykonać między innymi oceny sztywności wątroby. Wielu specjalistów z dziedziny hepatologii jest niezwykle zadowolonych z postępów, jakich ultrasonografia dokonała w ostatnich latach w dziedzinie diagnostyki wątroby.