Wszyscy marzymy o cudownej tabletce lub jakimś eliksirze, dzięki któremu udałoby się szybko schudnąć. Ocet jabłkowy wydaje się znakomitym, naturalnym i bezpiecznym specyfikiem, który mógłby spełnić to marzenie. Jest jednak jedno ale...

Ocet jabłkowy zapobiega napadom wilczego głodu

Badania naukowe potwierdziły, że przyjmowanie octu jabłkowego obniża stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Zwiększa także wrażliwość komórek na działanie insuliny. Natomiast zawarty w nim kwas octowy wspomaga proces trawienia i przyspiesza rozpad tłuszczów. A więc rzeczywiście, jeśli włączymy ocet do codziennego menu, możemy zapobiec nagłym skokom insuliny, które odczuwamy jako napady wilczego głodu. Dłużej czujemy się też syte, a więc rzadziej sięgamy po przekąski. Zmniejszeniu masy ciała sprzyja także przyspieszony metabolizm. Jednak działanie octu można wykorzystać jedynie jako jeden z elementów wspomagających właściwą dietę odchudzającą. Jeśli nie zmniejszysz kaloryczności posiłków ani nie zaczniesz więcej się ruszać, niestety efekty nie będą porażające... Jeśli więc chcesz zrzucić kilka kilogramów, zaplanuj starannie dietę, zwiększ aktywność fizyczną i zacznij pić ocet, a na rezultaty będziesz czekała zdecydowanie krócej niż koleżanki, które takiego wspomagacza nie zastosują.

Jak pić ocet jabłkowy, by schudnąć?

  • Ocet należy spożywać rozcieńczony w proporcji: 1-2 łyżki octu na szklankę wody, rano przed posiłkiem. Dowiedziono, że osoby, które spożywają śniadanie węglowodanowe, czyli jego podstawą jest np. pieczywo z dżemem lub płatki zbożowe z owocami, ale dodatkowo wypijają rozcieńczony w wodzie ocet, w ciągu dnia spożywają o 200 kcal mniej niż ci, którzy jedzą takie śniadanie bez octowego dodatku.  Możesz także dodatkowo skrapiać octem sałatki.
  • Nie pij więcej niż 2 łyżki octu na dobę. Większa ilość może podrażnić śluzówkę żołądka i przyspieszyć powstanie wrzodów.
  • Nie kupuj pierwszego, lepszego octu, wybierz ten najzdrowszy czyli nieklarowany, niepasteryzowany ocet ekologiczny ( za butelkę 500 ml zapłacisz ok 10 zł.) 
  • Rozcieńczonym w wodzie octem możesz też spłukiwać umyte włosy - będą miały piękny połysk, przemywać twarz - to znakomity, naturalny tonik, płukać gardło podczas infekcji - ocet jabłkowy znany jest ze swoich przeciwbakteryjnych właściwości.

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

Jeśli masz trochę czasu i cierpliwości możesz dobry, ekologiczny ocet jabłkowy przygotować sama. Oto przepis: kilka (kilkanaście, w zależności od tego ile octu chcesz zrobić) ekologicznych jabłek pokrój na kawałki, usuń gniazda nasienne, włóż do dużego słoja i zalej wodą z cukrem (3-4 łyżki cukru na litr wody). Słój przykryj płócienną ściereczką i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Codziennie mieszaj zawartość. Po 2 -3 dniach powinna pojawić się na wierzchu piana - to oznacza, że fermentacja alkoholowa zachodzi prawidłowo. Kiedy piana zniknie, a jabłka przybiorą brązową barwę, zlej płyn do innego naczynia, a jabłka wyrzuć. Przykryj naczynie szmatką i odstaw na ok. miesiąc. Tym razem nie musisz płynu mieszać, sprawdź czy po 4 tygodniach wyczujesz charakterystyczny octowy zapach. Jeśli tak, to znaczy, że wszystko się udało. Zlej klarowny ocet do butelki. Pojawiający się na wierzchu się galaretkowy kożuszek, nie świadczy o tym, że płyn się zepsuł. Jest to naturalne zjawisko. Natomiast jeśli pojawią się białe plamki pleśni, niestety trzeba będzie wszystko wylać...