Kadzidełka - skąd się wzięły?

Świat kadzideł jest bardzo bogaty, spotkamy na rynku ich wiele rodzajów. Te prawdziwe, indyjskie, nie są bardzo popularne w naszym kraju. W Polsce kultura kadzenia ściśle związana jest z liturgicznymi obrządkami, dlatego najczęściej do kadzenia sięgamy po rodzime zioła. Te dostępne w sklepach, zapachowe patyczki to tak naprawdę trociczki. Zbudowane z masy z pyłu węglowego i dodatków roślinnych żywic, którymi oklejone są patyczki. Węgiel zapewnia spalanie się bambusa, natomiast żywica przenosi zapach.

Kadzidełka - czy są szkodliwe dla zdrowia?

Dymy uwalniane z zapalonych kadzidełek przedostają się, wdychane przez nas, do najważniejszych organów w organizmie. Dlatego bardzo ważne jest, by przed zakupem kadzidełek “zagłębić się” trochę w ich temat. Koniecznie należy sprawdzić skład pachnących patyczków i zweryfikować, z jakich substancji chemicznych zostały wyprodukowane. Przeanalizujmy także, czy na pewno nie mamy żadnych chorób, na które mogą oddziaływać kadzidełka. Mowa tu o problemach z górnymi drogami oddechowymi (np. astma), problemami alergicznymi oraz skórnymi (dym dociera do nas także z zewnątrz). Kadzidła dostępne w wielkopowierzchniowych sklepach najczęściej nie mają najlepszej jakości. Dlatego takie patyczki palmy z umiarem.

Kadzidełka - kto powinien z nich zrezygnować?

Stosowanie kadzidełek w domu odradzane jest niektórym grupom osób. Przede wszystkich osoby mające problemy z oddychaniem (na każdym tle) nie powinny odpalać kadzideł. Podobnie jak osoby starsze, które mogą mieć wiele schorzeń ukrytych. Niepolecane jest palenie kadzidełek przy najmniejszych członkach rodziny - dzieciach do 3 roku życia oraz przy kobietach w ciąży. Dym z kadzideł może też negatywnie działać na osoby cierpiące na klaustrofobię oraz zaburzenia lękowe. 

Jakie kadzidełka wybierać?

Wystrzegaj się zapachowych patyczków, które mają nieznany skład, lub nie możesz go odczytać i zidentyfikować, z czego są zrobione. Trociczki zawsze powinny mieć opisany skład na swoim opakowaniu. Uważaj też na “świetne promocje”, wielkie paczki kadzidełek, gdzie za kilkadziesiąt sztuk zapłacisz parę złotych. Omijaj też sklepy, w których można kupić tzw. “wszystko” - kadzidełka z marketu albo sklepu typu “cały towar po 2 złote” nie będą dobrej jakości. Najlepiej zagłębić się w trochę temat pięknie pachnących kadzidełek i poszukać producenta, który zajmuje się głównie ich produkcją. Poszukiwania najlepiej odbyć w internecie i dokładnie wczytać się w opisy producentów kadzidełek. 
 
Kadzidełka potrafią stworzyć magiczny klimat w otoczeniu. Odprężają i pięknie pachną. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze na pierwszym miejscu stawiać nasze zdrowie. Kadzidełka mają nie tylko stworzyć klimat przyjemny dla naszej duszy, ale też być przyjazne dla zdrowia.