Jak rozpoznać pleśniawki u dzieci?

Pleśniawki u dzieci pojawiają się wtedy, gdy drożdżaki obecne w układzie pokarmowym niemowlęcia zanadto się namnażają. Mogą mieć postać drobniutkich krosteczek lub większych plam białego nalotu na języku lub podniebieniu. Znacznie rzadziej występują na dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków czy wargach. Pleśniawki łatwo pomylić z pozostałym w buzi po karmieniu mlekiem. Skąd się biorą? Do zakażenia może dojść:

  • podczas porodu. Powodem są drożdżaki znajdujące się w kanale rodnym kobiety;
  • podczas karmienia piersią. Na pogryzionej przez noworodka brodawce może rozwinąć się grzybica, która będzie przyczyną zakażenia pleśniawkami u dziecka;
  • poprzez niefrasobliwość rodzica oblizującego smoczek lub łyżeczkę dziecka. Drożdżaki obecne w jego organizmie przedostają się wówczas do buzi dziecka;
  • w czasie, gdy niemowlę wkłada do buzi wszystkie znalezione przedmioty.

Jakie objawy mają pleśniawki u dziecka?

Pleśniawki u dzieci zazwyczaj są dość bolesne. Dziecko nie chce jeść, pić. Jest marudne i bez większego powodu płacze. Gorzej też śpi. Zdarza się, że niemowlęta wymiotują, gorączkują lub maja chrypkę. Potwierdzeniem Twoich podejrzeń jest zlokalizowanie plam białego nalotu w buzi. Nie lekceważ ich! Po konsultacji lekarz zaleci odpowiednie leczenie dostosowane do nasilenia objawów i wieku dziecka.

Pleśniawki u dziecka
Shutterstock

Pleśniawki u dzieci - leczenie

Pleśniawki u dzieci wymagają leczenia roztworem gencjany lub nystatyny. Można je zakraplać lub dokładnie umyć dłonie i nałożyć na palec gazik nasączony lekarstwem. Przecierając afty masz pewność, że lek dotrze tam gdzie powinien. Czynność powtarzaj kilka razy dziennie zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed karmieniem przemywaj brodawki ciepłą wodą i przecieraj przeznaczonym do tego płynem lub żelem antyseptycznym (np. hextril, pansoral). Ważna jest również profilaktyka, która zapobiegnie nawracaniu pleśniawek u dziecka.

Równie ważna jest profilaktyka. Myj i w pierwszych miesiącach życia dezynfekuj zabawki, butelki i smoczki niemowlęcia. Należy też jak najczęściej myć ręce. Mamy karmiące piersią powinny w szczególny sposób dbać o higienę: często zmieniać wkładki i nosić przewiewne biustonosze.  W czasie i po antybiotykoterapii podawaj dziecku pro- i prebiotyki, które odbudowują prawidłową florę bakteryjną tak ważną przy profilaktyce pleśniawek u dzieci.