Przeciwnicy homeopatii dziwią się, jak może działać coś, co jest tak rozcieńczone jak tabletka w rzece. Entuzjastów homeopatii zaś ujmuje pozbawione skutków ubocznych całościowe leczenie człowieka. Po stronie sceptyków jest wielu doktorów, ale homeopatią też zajmują się lekarze. Jaka jest prawda na temat tego sposobu leczenia?

Homeopatia: co to jest?

Historia tego sposobu leczenia sięga czasów starożytnych, stosował go Hipokrates. Współczesne ramy homeopatii opracował niemiecki lekarz Samuel Hahnemann 200 lat temu. To on sformułował zasadę homeopatii: „podobne lecz podobnym” – aby wyleczyć chorobę, podaje się taką substancję, która objawy, jakie ma pacjent, wywołałaby u osoby zdrowej. Lek jest jednak tak rozcieńczony, że nie szkodzi, a aktywizuje ciało do zdrowienia.

Homeopatia dla dzieci

Homeopatia dla dzieci to jeden z najczęściej stosowanych sposobów wspomagających leczenie najmłodszych. Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Część preparatów, np. na ząbkowanie czy katar, możesz podawać we własnym zakresie. Niektóre z nich powinien jednak przepisać lekarz homeopata lub pediatra, który określi dawkę oraz częstotliwość podawania. Niektóre środki zawierające najwyższe stężenie substancji sprzedawane są na receptę. Homeopatia dla dzieci stosowana jest podczas leczenia przeziębień, kaszlu, biegunki, alergii i wielu innych.

Homeopatia opinie

Homeopatia ma bardzo różne opinie zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. W Wielkiej Brytanii, Rosji, na Węgrzech, w Portugalii, Czechach oraz w Belgii uznano ją za specjalizację medyczną. W niektórych z tych państw stosuje się ja nawet na oddziałach specjalnych. W Polsce jesteśmy dalecy od tak intensywnego włączenia homeopatii w leczenie, choć często jest stosowana zarówno przez internistów, jak i pediatrów jako komplementarny element terapii. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod leczenia nie skupia się na niwelowaniu skutków, ale na pobudzaniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.