Czy wiesz, że w stopach znajduje się aż 25% kości, 18% stawów i 6% mięśni człowieka? Stopy to zatem niezwykle ważna część ciała, niestety zazwyczaj pomijana przy masażu czy treningach. Ile razy zignorowałaś nawracający ból czy zesztywnienie? Ostrzegamy – lata zaniedbań z pewnością odbiją się na Twoim zdrowiu. Pora wreszcie docenić swoje stopy i oferować im trochę relaksu. 

5 ćwiczeń, które wzmocnią Twoje stopy:

1. Rozgrzewka

Aby rozgrzać stopy i przygotować je do ćwiczeń, stań prosto i lekko ugnij kolana. Następnie podwiń palce, jak gdybyś chciała chwycić nimi podłogę. Rozluźnij stopy i powtórz ćwiczenie 3 razy. 

2. Chodzenie po palcach

To ćwiczenie świetnie wzmacnia nie tylko mięśnie palców, ale także więzadła i mięśnie wokół kostek. Stań na palcach i idź do przodu przez 20 sekund. Odpocznij przez 15 sekund i powtórz 5 razy.

3. Ćwiczenie z ołówkiem 

Stań na podłodze, a tuż przed palcami połóż ołówek. Następnie chwyć go palcami jednej stopy i lekko unieś na 10 sekund (nie odrywając przy tym pięty od podłogi). Powtórz 5 razy z każdą stopą.

4. Siadanie na stopach  

a. Rozciąganie podeszw stóp

To ćwiczenie możesz wykonywać podczas czytania książki, oglądania telewizji czy medytacji. Doskonale rozluźnia i rozciąga trudno dostępne mięśnie stóp, które odpowiadają za utrzymywanie równowagi. Uklęknij na ziemi, na obu kolanach. Następnie podwiń palce i ustaw stopy pionowo w stosunku do podłogi. Usiądź na piętach i wyprostuj plecy. Ciężar ciała ma spoczywać na podwiniętych palcach. Zostań w tej pozycji na przynajmniej 30 sekund. 

b. Rozciąganie grzbietów stóp

To ćwiczenie również zacznij od uklęknięcia. Jednak tym razem grzbiety stóp oraz palce ułóż płasko na podłodze. Następnie usiądź na piętach. W ten sposób oprócz stóp rozciągniesz również mięśnie czworogłowe ud i mięśnie piszczelowe. Zostań w tej pozycji na przynajmniej 30 sekund. 

5. Kółka kostek

Zmęczone, spięte kostki mogą prowadzić do bólu bioder, pleców i kolan. Aby zwiększyć swoją mobilność w tej części ciała, połóż się plecami do podłogi i wyprostuj nogi. Następnie podnieś jedną, wyprostowaną nogę do góry i obracaj w powietrzu stopą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtórz 10 razy i zmień kierunek obrotów. Dalej odłóż nogę i wykonaj to samo ćwiczenie na drugą kostkę. Dla uzyskania najlepszych wyników ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu.