Poznaj wszystkie właściwości imbiru.

1. Imbir to naturalny lek na przeziębienie

Od tysiącleci imbir jest stosowany jako remedium na przeziębienia, katar, czy ból gardła. Korzeń imbiru zawiera związki chemiczne, które wzmacniają odporność, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Oprócz tego, ma właściwości rozgrzewające i oczyszcza organizm, więc jeśli już dopadnie nas przeziębienie lub grypa, pomoże szybciej uporać się z infekcją. Ze względu na swój charakterystyczny, ostry smak i zapach, jest świetnym lekarstwem na katar i niedrożne zatoki. Picie herbaty lub naparu z imbirem pomoże też na bolące gardło.

2. Imbir łagodzi bóle menstruacyjne

Imbir może z powodzeniem zastąpić ibuprofen, który jest głównym aktywnym składnikiem wielu leków przeciwbólowych i rozkurczających, po które sięgamy w trakcie miesiączki. Gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki PMS, warto dodać kilka plastrów do potraw. Imbir to także lek na migreny – regularne spożywany może znacznie zmniejszyć ich częstotliwość i złagodzić towarzyszące im mdłości.

3. Wspomaga odchudzanie

Imbir uruchamia proces wytwarzania ciepła w organizmie, co korzystnie wpływa na metabolizm i pomaga szybciej zrzucić zbędne kilogramy. Ułatwia też trawienie tłuszczu. Wypicie ciepłej wody z imbirem zapewni też uczucie sytości na dłużej i ograniczy podjadanie między posiłkami.

4. Łagodzi bóle mięśni i stawów

Imbir ma silne właściwości przeciwzapalne. To dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy aktywnie uprawiają sport i często odczuwają ból mięśni po treningu. Ulgę przyniesie im masaż z użyciem olejku imbirowego. To samo dotyczy stawów. Imbir skutecznie łagodzi dolegliwości i sztywność stawów w chorobie zwyrodnieniowej.

Imbir

Shutterstock

Zobacz również:

5. Leczy problemy żołądkowe

Polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na niestrawność lub wzdęcia. Imbir zawiera olejek, który pobudza wydzielanie śliny i soki żołądkowe, dzięki czemu przyspiesza trawienie pokarmu. Oprócz tego działa żółciopędnie i rozkurczowo, a także przeciwobrzękowo , bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.

6. Imbir poprawia krążenie krwi

A dzięki temu wspaniale rozgrzewa organizm. Pobudza też organy płciowe – w Azji centralnej i w chińskiej medycynie jest nawet uznawany za afrodyzjak. Pobudzając krążenie, imbir poprawia też ukrwienie mózgu, dzięki czemu wspaniale zwiększa koncentrację i wydajność umysłową. A dodany do kawy, niweluje szkodliwe właściwości kofeiny.

7. Lek na mdłości

Imbir będzie też nieocenioną pomocą przy chorobie lokomocyjnej. Ma działanie odświeżające, łagodzi mdłości i przeciwdziała wymiotom (również tym występującym po narkozie lub chemioterapii). Ostry, orzeźwiający smak i aromat dodatkowo pobudza apetyt.

Przeczytaj: