Nadmierne pocenie to problem, który dotyka wielu osób. Pocenie się to naturalny proces, jednak w momencie, gdy sprawia dyskomfort i jest dla nas czymś wstydliwym, trzeba mu zaradzić. Co zrobić, aby nawet podczas największych upałów czuć się świeżo i komfortowo? Koniecznie sprawdźcie nasze sprawdzone sposoby!

Nadmierne pocenie: zmień dietę

Pierwszym krokiem przy walce z nadpotliwością jest zwrócenie uwagi na dietę. Są składniki, które nasilają wydzielanie potu. Warto ograniczyć spożywanie lub usunąć z diety: słodycze, herbatę i mocną kawę, alkohol, owoce cytrusowe oraz potrawy, na które mamy uczulenie. Możliwe, że nadmierna potliwość występuje po spożyciu ostrych przypraw. Curry, ostra papryczka, pieprz, sos tabasco, kurkuma czy imbir mogą przyczynić się do zwiększonej potliwości, dlatego lepiej je ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować. 

Nadmierne pocenie: naturalna pomoc

Zioła mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z nadpotliwością. Możemy używać ich na kilka sposobów.

Okłady: Okłady z naparów z rumianku, szałwii lub kory dębów w obrębie pach, stóp i dłoni pomogą znormalizować pracę gruczołów potowych.

Napary do picia: Pijąc napary z ziół moczopędnych, np. ze skrzypu lub pokrzywy, przyczyniamy się do zwiększenia ilości wydalanych płynów i tym samym ograniczamy ilość płynów wydzielanych przez skórę.

Kąpiele: Możemy do codziennej kąpieli dodać napar z rumianku, szałwii, melisy lub kory dębu.

Nadmierna potliwość: odpowiednie materiały

Przy problemie z nadpotliwością duże znaczenie ma to, jakie ubrania wybieramy. Jeżeli zdecydujemy się na przewiewne materiały, na przykład bawełnę lub len, skóra będzie swobodnie oddychała i problem nie będzie aż tak uciążliwy. 

Nadmierne pocenie: dobór odpowiednich kosmetyków

To, jakich kosmetyków używamy ma ogromne znaczenie. Sprawdźcie nasz ranking najlepszych antyperspirantów oraz przeczytajcie czym różni się dezodorant, antyperspirant i bloker. Każdy z tych kosmetyków ma inne zastosowanie i działanie. Wybierając skuteczny kosmetyk możemy ograniczyć lub całkowicie zatrzymać pocenie.

Nadmierne pocenie: zbadaj się!

Jeżeli problem nadmiernej potliwości nie ustępuje i bez względu na porę roku dokucza tak samo, wizyta u lekarza może być najlepszym rozwiązaniem. Nadmierne pocenie może mieć różne przyczyny i wynikać z różnych powodów. Odkrycie źródła problemu będzie niezbędne do rozwiązania go. Mogą być to zmiany hormonalne, długotrwały stres lub różne choroby, np. cukrzyca czy problemy z tarczycą.

Nadmierne pocenie: zabiegi

Przy bardzo dużym problemie z nadpotliwością można udać się do gabinetu lekarskiego i skorzystać z zabiegów, które ten problem rozwiążą. Jednym z popularniejszych jest jonoforeza, czyli przepuszczanie prądu elektrycznego o niewielkim stężeniu przez wybrany obszar na ciele. Prąd uszkodzi gruczoły potowe i problem zniknie. Konieczna jest systematyczność zabiegów. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku sesjach. Drugą popularną metodą jest toksyna botulinowa, czyli obstrzykiwanie skóry botoksem. Metoda ta jest skuteczna, hamuje wydzielanie potu na 6-8 miesięcy.

Sprawdź też: