Ból w okolicach łydek, opuchnięte kostki, uczucie ołowianych nóg – być może dobrze znasz ten problem. Dokucza nawet co piątej z nas, niemal dwa razy częściej niż panom. Czy wiesz, jakie mogą być przyczyny tej ociężałości?

Twoje żyły nie pracują dobrze

Mogą o tym świadczyć opuchlizny wokół kostek pojawiające się rano i pajączki. Często puchnie tylko jedna noga, czujesz ból pod kolanem, masz skurcze. Tak nierzadko wyglądają pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej, która może się skończyć zakrzepowym zapaleniem żył. Skonsultuj się z lekarzem, który zaleci badanie USG Dopplera i odpowiednią terapię. Postęp choroby hamują aktywność fizyczna i noszenie uciskowych pończoch.

Za długo siedzisz lub stoisz

Żeby krew mogła płynąć z nóg w kierunku serca, musi działać tzw. pompa mięśniowa, która skurczami wypycha krew ku górze. Jeśli stoisz lub siedzisz, nie działają mięśnie i zastawki żylne nie funkcjonują prawidłowo. Rośnie ciśnienie w naczyniach krwionośnych, nogi zaczynają puchnąć. Aby temu zapobiec, jak najczęściej wstawaj z krzesła, nie zakładaj nogi na nogę,rób gimnastykę mięśni łydek – napinaj je, kręć kółka stopami, poruszaj palcami. Często chodź po schodach – to ćwiczenie najlepiej uruchamia pompę mięśniową.

To tylko objaw PMS

Wyższy poziom progesteronu w tej fazie cyklu powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Pomoże picie naparu z liści brzozy, bo działa przeciwobrzękowo. Problem rozwiąże dobrze dobrana antykoncepcja.

Stosujesz niedobrane leki

Opuchlizny mogą powodować niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne i doustne środki antykoncepcyjne (poproś specjalistę o dopasowanie innego preparatu).

Źle znosisz upały

Pod wpływem wysokiej temperatury w naczyniach krwionośnych i limfatycznych wzrasta ciśnienie, płyny przesiąkają do tkanek przez ścianę naczyniową i tak tworzą się obrzęki. Pomogą ci chłodne kąpiele, okłady i picie większej ilości wody.

Za dużo solisz

Nadmiar soli w diecie nasila obrzęki, bo sód zatrzymuje wodę, zwłaszcza jeśli organizm jest odwodniony. Ogranicz słone potrawy i pij więcej płynów (min. 2 litry, najlepiej wody), a problem powinien ustąpić.

Problemem są nerki

Przyczyną obrzęków może być zbyt niskie stężenie białek w surowicy krwi, często spowodowane niewydolnością nerek. Wykluczą to (lub potwierdzą) podstawowe badania diagnostyczne krwi.

A jak sobie z tym radzić?

Niezależnie od przyczyn obrzęki i ból nóg możesz zmniejszyć, trzymając nogi wyżej niż biodra. Jeśli masz pracę siedzącą, stawiaj stopy na podwyższeniu, np. kartonie. Odpoczywając, leż na lewym boku, by krew krążyła swobodnie, w nocy pod stopy kładź poduszkę. Pomocne są chłodne kąpiele w wodzie z solą i olejkiem rozmarynowym – olejek uśmierzy ból i orzeźwi skórę, a sól poprawi krążenie. Sięgnij też po preparaty do miejscowego stosowania na nogi, np. z heparyną. Mają działanie lecznicze, a niektóre dodatkowo chłodzą, przynosząc natychmiastową ulgę.

--

Zobacz też: Ćwicz stopy! - unikniesz bólu kolan i kręgosłupa >>>

Haluksy - wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć >>>