Bostonka u dzieci

Choroba bostońska to schorzenie, które bardzo często mylone jest z ospą wietrzną, ponieważ i tu i tu występuje wysypka, jednak warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie wysypki. W chorobie bostońskiej pęcherzyki zlokalizowane są w jamie ustnej, na dłoniach oraz stopach. Natomiast dla ospy wietrznej charakterystyczne są pęcherze na twarzy, kończynach, dłoniach czy owłosionej skórze głowy. Ich kształt jest okrągły, a po pęknięciu pojawiają się strupki. Wysypka bostońska charakteryzuje się tym, że występują podłużne pęcherzyki na czerwonym podłożu.

Choroba bostońska jest wywoływana przez wirusy Coxackie A i B oraz Echo. Na chorobę zakaźną stóp, dłoni i ust zapada coraz więcej dzieci do lat 10 w Polsce. Problem wymaga zachowania dużej ostrożności, bo wirus Coxsackie jest wyjątkowo zaraźliwy. Żeby doszło do zakażenia, wystarczy dotknięcie klamki, albo skorzystanie z zawirusowanego kubka. Zarazić można się też drogą kropelkową, czyli przez kaszel, kichanie czy kontakt ze śliną. Stąd tak częste przypadki zakażeń „bostonką” w dużych skupiskach dzieci, np. przedszkolach. 
Jak łatwo się domyślić sposób przenoszenia bostonki sprawia, że gdy pojawi się w żłobku czy przedszkolu, choruje spora część dzieci. Zarażać mogą też osoby będące nosicielami wirusa bostońskiego, mimo że nie mają żadnych charakterystycznych symptomów choroby. Zachorowaniem najbardziej zagrożone są dzieci, choć przypadki choroby bostońskiej odnotowuje się również u dorosłych.

Wirus bostoński: kiedy zaraża?

Wirus bostoński zaraża przez bardzo długi czas. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby, które miały kontakt z chorym w ciągu pierwszych 7 dni choroby. Gdy zmiany skórne przyschną, bostonka staje się mniej zaraźliwa. Na chorobę najwięcej osób zapada latem i wczesną jesienią. Bostoński wirus zaliczany do grupy "chorób brudnych rąk" przed którymi może uchronić częste mycie dłoni.

Bostonka -  objawy

Choroba bostońska daje pierwsze objawy po 3-5 dni od kontaktu z bostońskim wirusem. Początkowo pojawia się wysoka gorączka. Towarzyszy jej brak apetytu, złe samopoczucie i ból gardła. Mogą pojawić się wymioty lub biegunka. Po ustąpieniu gorączki bostonka daje koleje objawy w postaci pęcherzyków w jamie ustnej o średnicy 1-3 mm. Gdy pękną są bardzo bolesne, dlatego u dzieci pojawia się niechęć do jedzenia i picia.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby bostońskiej są zmiany skórne, od których wzięła się nazwa "choroba dłoni, stóp i ust". Pojawiają się na wewnętrznej stronie słoni i stóp przybierając postać podłużnych pęcherzy na czerwonym podłożu. Zdarza się, że pękają.

Bostonka - leczenie

Wirus bostoński wymusza jedynie leczenie objawowe. Zazwyczaj choroba ma łagodny przebieg i wymaga jedynie obniżania gorączki poprzez podawanie paracetamolu. W przypadku bostonki nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii ani preparatów steroidowych. Pomocna okazuje się suplementacja witamina A2. Dziecko może być osłabione, powinno więc dużo wypoczywać. Trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Choroba bostońska nie powinna natomiast wiązać się z powikłaniami.
Choroba bostońska ustępuje samoistnie w ciągu 7-10 dni (wysoka gorączka - nawet do 39 st. - spada już po 2-3 dniach).

Choroba bostońska a ciąża

Kobieta w ciąży, która ma podejrzenie, że zetknęła się z wirusem coxsackie, powinna udać się do lekarza. Choroba bostońska u ciężarnej może bowiem spowodować przeniesienie wirusa na płód, co często skutkuje poronieniem lub powstaniem wad wrodzonych – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Zobacz też, jak poprawić odporność dziecka po przebytej chorobie >>>