O zielonej wodze w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno. I nic dziwnego! Ta niepozorna mikstura jest tak zdrowa, że nie możemy pozostać na nią obojętni. Poznajcie właściwości chlorofilu!

Chlorofil – co to jest?

Chlorofil to związek, który sprawia, że warzywa i owoce mają zielony kolor. Odpowiada także za proces fotosyntezy odbywający się w roślinach, którego produktami są węglowodany i tlen. Chlorofil spożywany przez ludzi może przynieść długą listę korzyści. Mogłoby się wydawać, że zjadane przez nas zielone warzywa dostarczają odpowiednią dawkę tej substancji. Niestety, spożywane w dzisiejszych czasach warzywa hodowane są z użyciem oprysków, przez co zmniejsza się ich wartość odżywcza. Dlatego też naukowcy postanowili wyizolować chlorofil z tkanek roślin i stworzyć energię słoneczną w płynie szybciej przyswajalną przez organizm.

Chlorofil – dlaczego jest dla nas dobry?

Chlorofil, a także jego pochodna chlorofilina mają niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Badania wykazały, że obie te substancje mają skład zbliżony do naszej hemoglobiny, dlatego chlorofil sjest w stanie zwiększyć ilość czerwonych krwinek w naszym organizmie, co oznacza lepsze dotlenienie i wzrost energii.

Chlorofil – właściwości

Działanie chlorofilu wykorzystywane jest od pradawnych czasów. Zielarki doskonale znały działanie chlorofilu i wykorzystywały go przy wielu dolegliwościach. My podświadomie też po niego sięgamy wybierając zielone warzywa! Chlorofil może pomóc w poprawie procesów trawienia, wpływa na lepszą kontrolę naszej wagi, a także wspiera działanie układu odpornościowego. Wspomoże także walkę z wirusami, bakteriami, pasożytami, a nawet z rakiem!

Jaki wpływ na nasz organizm będzie miało regularne stosowanie chlorofilu? Będziemy mieć więcej energii, poprawi się nasze trawienie, z organizmu zostaną usunięte toksyny, a także dużo lepiej będziemy kontrolować nasz głód. Chlorofil, pomimo długiej listy właściwości, jest także kopalnią witamin: A, C, E i K i składników mineralnych: żelaza, wapnia, magnezu.

Regularnie stosowany chlorofil może zniwelować nieświeży oddech, a także poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci. Chlorofil nadaje skórze piękny koloryt, może zadziałać podobnie jak promienie słoneczne. Biorąc pod uwagę pozytywny wpływ na zdrowie i szerokie spektrum zastosowania pomoże pozbyć się wielu problemów zdrowotnych i zapobiec pojawianiu się nowych.

Chlorofil – dla kogo?

Po zielone warzywa sięgamy bez względu na wiek i tak samo zrobić możemy z chlorofilem! Nie ma reguł mówiących o długości suplementacji ani o wieku, gdy może ona zaszkodzić. Ważne, aby robić to z głową, na przykład pijąc rano szklankę wody z chlorofilem, aby zauważyć pożądane skutki.

Zobacz również:

Kto powinien w szczególności sięgnąć po chlorofil?

  • osoby starsze
  • osoby, które dbające o zdrowie i dobrą kondycję
  • osoby, przewlekle stresujące się
  • osoby zmęczone fizycznie i psychicznie
  • osoby, które chcą zadbać o swoją skórę oraz samopoczucie
  • osoby, które czują dolegliwości z układu pokarmowego
  • osoby, które mają anemię.

Chlorofil – jak stosować?

Chlorofil stosować możemy w formie sproszkowanej w duecie z wodą lub w formie tabletek jako suplement diety. Przygotowanie wody z dodatkiem chlorofilu zajmie tylko kilka sekund, a będzie doskonałym sposobem na rozpoczęcie każdego dnia. Możesz kupić chlorofil w płynie lub w proszku i dodawać ją tuż przed wypiciem do szklanki wody. Woda stanie się zielona i będzie miała smak przypominający miętowy.

Sprawdź też: