Moda na zdrowy styl życia trzyma się mocno. Falami pojawiają się doniesienia o zaletach specjalnie dobranych zestawów ćwiczeń i różnych dietach. Co kilka lat inny produkt zasługuje na miano superfood i króluje na naszych stołach – były jabłka, czosnek, płatki owsiane, kasza jaglana, jarmuż. Jak w tym się nie pogubić? Jak znaleźć przepis na zdrowy
styl życia dobrany do swoich potrzeb i możliwości organizmu? Dziś można skorzystać z najnowszych osiągnięć nauki i poszukać wskazówek w genach. Przydatne informacje kryją się też we krwi, kale, ślinie, wydzielinie z pochwy, wydychanym powietrzu, a nawet w skrawkach paznokci. Zatem wszystkie wskazówki dotyczące tego, czego potrzebujesz, by sobie pomóc, masz w sobie. Przeczytaj, w jakich sytuacjach możesz z tej wiedzy skorzystać.

Nie możesz schudnąć?

Nadwaga i otyłość, według raportu Instytutu Żywności i Żywienia z 2015 roku, to już problem 64 proc. dorosłych mężczyzn i 49 proc. kobiet w Polsce. Teoretycznie wystarczyłoby jeść mniej i ćwiczyć, by tracić na wadze. Zdarza się jednak , że mimo starań waga się nie zmienia, a nawet rośnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być przewlekły stan zapalny w organizmie, będący wynikiem opóźnionej alergii pokarmowej typu III – IgG-zależnej. Tym różni się ona od alergii IgE-zależnej, że objawy mogą wystąpić nawet trzy dni później – produkt zjedzony w poniedziałek może być przyczyną pojawienia się wysypki czy opuchlizny w czwartek. Choroba ta dotyka niemal 50 proc. społeczeństw krajów wysokorozwiniętych. Niezdiagnozowana i nieleczona może sprawić, że organizm jest oporny na działanie insuliny, a spożywany cukier nie jest prawidłowo metabolizowany i zostaje przekształcony w tłuszcz. Dodatkowo zaburzeniu ulega odczuwanie głodu i sytości. To wynik uszkodzenia przez czynniki zapalne receptorów leptyny. W praktyce mózg zbyt późno dostaje sygnał, że brzuch jest pełen, do tego czasu w żołądku ląduje o wiele za duża porcja. Utrata zbędnych kilogramów staje się łatwiejsza, gdy zidentyfikowane zostaną pokarmy alergizujące i na pewien czas wyeliminowane z diety. W tym okresie jelita się regenerują i dzięki temu lepiej filtrują (przepuszczają do krwi) wybrane składniki z jedzenia. Wygaszenie stanu zapalnego sprawi, że waga zacznie spadać.

Jakie badania zrobić? Zrób badanie wykrywające przeciwciała IgG wytwarzane przez organizm przeciwko spożywanym powszechnie produktom żywnościowym (niektóre testy uwzględniają też konserwanty i przyprawy). Koszt: 430–1700 zł, w zależności od liczby badanych alergenów.

Szukasz idealnej diety

Teoretycznie zdrowa dieta polega na dostarczaniu odpowiedniej ilości energii oraz składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. W uproszczeniu dzielimy je na trzy kategorie: węglowodany (50 –65 proc. dziennego menu), białka (15 –25 proc.) i tłuszcze (20–30 proc). To są zalecenia populacyjne. Tymczasem okazało się, że tylko 52 proc. badanych osób pasuje do takiego modelu odżywiania się i dzięki niemu zachowa zdrowie i zgrabną sylwetkę. Z opublikowanego w tym roku raportu „Genodiet – tysiąc Polaków przebadanych nutrigenetycznie” wynika, ze blisko połowa (48 proc.) osób powinna zmodyfikować swój styl odżywiania, bo stosując się do ogólnie przyjętych norm, korzysta z diet bazujących na nieodpowiednich dla nich proporcjach makroskładników. W konsekwencji zwiększa to ryzyko rozwoju zaburzeń o podłożu dietozależnym (należą do nich m.in. cukrzyca typu 2, otyłość, nadciśnienie tętnicze). Wyodrębniono sześć różnych profili genetycznych i każdy z nich powinien stosować nieco inną dietę. W doborze tej właściwej pomoże badanie kodu genetycznego.

Jakie badania zrobić? Zrób badanie genów FTO, PPARG i APOE. Koszt: ok. 1500 zł


Nawracająca grzybica paznokci

Według statystyk co piaty mieszkaniec Polski cierpi na grzybice płytek paznokciowych. Najczęściej zakażone są paznokcie stóp, rzadziej dłoni. Choroba nie ma związku z brakiem higieny, zarażamy się nią na basenie, w ośrodkach sportowych, chodząc boso po wykładzinach hotelowych. Poza tym nadmierne używanie mydeł o niewłaściwym pH, nieprofesjonalne środki do pielęgnacji stóp, częste długotrwałe moczenie stóp w zbyt zasadowych roztworach – to wszystko osłabia naturalna barierę ochronna skóry i paznokci. Leczenie grzybicy paznokci jest trudne i długie. Według standardów medycyny zawsze powinno nastąpić po wykonaniu badan mykologicznych w celu określenia rodzaju grzyba.

Jakie badania zrobić? Zrób badanie mykologiczne pobranego (ale uwaga: u dermatologa) fragmentu paznokcia. Koszt: 70 zł (pojedyncza próbka) lub 150 zł (potrójna).

Jakie badania wykonać?

Planujesz zajść w ciążę

Coraz więcej kobiet ma trudności z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Można jednak zawczasu zadbać o siebie (i o maluszka) i przed zajściem w ciąże sprawdzić, jak funkcjonuje w twoim organizmie gen MTHFR. Ma on kluczowe znaczenie dla ważnych procesów decydujących o przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Ten gen m.in. reguluje poziom niebezpiecznej dla przebiegu ciąży homocysteiny (zagrożenie poronieniem) oraz poziom aktywnej formy kwasu foliowego (wady cewy nerwowej u dziecka). Jeśli się okaże, ze wyniki badań tego genu nie są w normie, trzeba przyjmować m.in. odpowiednią formę kwasu foliowego i zmienić ilość folianów w diecie. Badania potwierdziły, że aż u połowy kobiet enzym MTHFR działa wolniej, a u co piątej jego aktywność jest obniżona do ok. 20 proc.

Jakie badania zrobić? Zrób badanie genu MTHFR (z próbki śliny). Koszt: ok. 500 zł

Walczysz z trądzikiem

Osiem na 10 nastolatków cierpi na trądzik pospolity. Problem ten może dosięgnąć również osoby po 25. roku życia i najczęściej dotyczy kobiet. Prawidłowe leczenie trądziku prowadzi do złagodzenia objawów u 5 na 10 osób, a w ciągu roku skuteczność ta wynosi nawet 8 na 10 osób. Podstawą leczenia trądziku są antybiotyki, sterydy i kuracja hormonalna. Witaminy stosuje się obecnie jako kuracja pomocnicza. Tymczasem publikacje naukowe potwierdzają, że właściwie dobrane witaminy (w diecie, suplementacji, kosmetykach) mogą pomagać nawet w 90 proc. przypadków. Terapia taka zalecana jest szczególnie osobom, u których pozostałe sposoby nie dały rezultatu. Dzięki analizie genów BCMO1,SLC23A1i NBPF3, możesz sprawdzić, jak przebiega metabolizm tych witamin (A, B6 i C) w twoim organizmie. Dzięki temu łatwiej ci będzie dobrać odpowiednią dietę i kosmetyki.

Jakie badania zrobić?Zrób badanie genów BCMO1,SLC23A1 i NBPF3. Koszt: ok. 220 zł.