1. Alergia

Opuchnięte powieki mogą oznaczać, że jesteś uczulona na pyłki traw lub kwiatów.

2. Stan Zapalny

Obrzęk oczu może oznaczać, że cierpisz na zapalenie powiek lub zapalenie spojówek

3. Nadczynność tarczycy 

W przypadku nadczynności tarczycy może występować obrzęk powiek i uczucie suchości oczu. 

4. Problemy z nerkami 

Obrzęki pod oczami są typowym objawem zespołu nerczycowego, w którym zwiększa się dobowa utrata białka z moczem. 

5. Zapalenie zatok

Przyczyną zapalenia zatok może być niedoleczone przeziębienie. Inne typowe objawy to bóle głowy, kaszel, wydzielina sącząca się z nosa oraz po ściankach gardła. W tym wypadku konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem.  

6. Niewydolność wątroby

Niewydolność wątroby może długo przebiegać bez wyraźnych objawów. Jednak jeśli przez dłuższy czas oprócz opuchniętych oczu obserwujesz u siebie ogólne osłabienie oraz nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. wzdęcia, brak apetytu, nudności itp., koniecznie wybierz się do lekarza, aby sprawdzić stan swojej wątroby. 

7. Cukrzyca

Opuchnięte powieki są jednym z wielu objawów, które mogą wskazywać na cukrzycę. Do innych należą m.in częste oddawanie moczu, ciągłe pragnienie i łaknienie, mrowienie w kończynach czy skrajne zmęczenie. Jeśli zauważysz u siebie te dolegliwości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania szczegółowych badań. 

Zobacz również:

8. Przyjmowanie niektórych leków

Obrzęk powiek może być również wywołany przyjmowaniem leków takich jak inhibitory ACE, które przepisuje się chorym z nadciśnieniem.