Brukselka to niewielkie warzywo przypominające małą kapustę. Pochodzi ona z Brukseli i jest skrzyżowaniem jarmużu i kapusty głowiastej. Co ciekawe swoimi właściwościami dorównuje większym kapustnym kuzynkom. Jakie mam właściwości i przy jakich dolegliwościach może pomóc?

Brukselka – właściwości

Brukselka to bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. W tych niewielkich kuleczkach znajdziemy takie witaminy jak A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Nie możemy zapomnieć także o minerałach, m.in. żelazie, magnezie, fosforze, cynku, miedzi, wapniu, ,manganie, selenie czy potasie. Brukselka zawiera także przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przed czym jeszcze ochroni nas brukselka?

Brukselka chroni przed zawałem

Brukselka jest bogata w pierwiastki regulujące pracę serca i ciśnienie krwi, a także chronią przed zawałem i kontrolują ciśnienie krwi.

Brukselka poprawia trawienie

Brukselka to bogate źródło błonnika, który sprawia, że dłużej czujemy się syci, a nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje. W 100 g brukselki znajdziemy ok. 4-5 g błonnika, czyli nawet 20 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Brukselka zapobiega zaparciom oraz chroni nasz organizm przed nowotworami przewodu pokarmowego.

Brukselka chroni przed nowotworami

Brukselka należy do warzyw z rodziny krzyżowych, które znane są z właściwości zapobiegającym nowotworom. Brukselka zawdzięcza to działanie zawartości sulforafanu, silnego przeciwutleniacza, który może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, rakiem piersi, rakiem płuc i rakiem jelita grubego. W warzywie znajdziemy także izotiocyjaniany, które eliminują substancje rakotwórcze z organizmu oraz redukują ryzyko wystąpienia zawału serca. Pamiętajmy jednak, że brukselka nie zastąpi leczenia.

Brukselka zapobiega zakrzepom i osteoporozie

Brukselka jest skarbnicą witaminy K, która wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Co więcej witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, a także bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu białek opowiadających za budowanie tkanki kostnej.

Brukselka pomaga w odchudzaniu

Brukselka jest doskonałym produktem dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy! Ma tylko 37 kcal w 100 gramach, ma mało tłuszczu, ale jednocześnie zawiera dużą ilość białka i błonnika. Po zjedzeniu brukselki dłużej czujemy sytość, dlatego będąc na diecie warto od czasu do czasu zamienić sałatkę na porcję gotowanej brukselki.

Brukselka oczyszcza organizm

Brukselka może być niezwykle pomocna przy detoksie. Warzywo zawiera siarkę, witaminę K i kwasy omega-3, które likwidują stany zapalne w organizmie. Dodatkowo brukselka ma dużo błonnika, który ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego.

Brukselka – co zrobić, aby dobrze smakowała?

Źle ugotowana brukselka jest gorzka i to właśnie z tym smakiem kojarzy ją większość osób. Dobrze ugotowana brukselka jest chrupiąca, słodkawa i naprawdę pyszna. Wystarczy do wody w której gotujemy brukselkę dolać odrobinę mleka. Pamiętajmy także o tym, że brukselkę wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy ją bez przykrycia.

Brukselkę możemy także gotować na parze, grillować lub piec. Jedyną zasadą o której warto pamiętać jest nierozgotowywanie jej. Straci wtedy wszystkie witaminy i minerały oraz zwyczajnie nie będzie smaczna.

Chcesz poznać najlepsze dania z brukselką w roli głównej? Zajrzyj do naszej galerii!