Brukselka to niewielkie warzywo przypominające małą kapustę. Pochodzi ona z Brukseli i jest skrzyżowaniem jarmużu i kapusty głowiastej. Co ciekawe swoimi właściwościami dorównuje większym kapustnym kuzynkom. Jakie mam właściwości i przy jakich dolegliwościach może pomóc?

Brukselka – właściwości

Brukselka to bogate źródło witamin, minerałów i antyoksydantów. W tych niewielkich kuleczkach znajdziemy takie witaminy jak A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Nie możemy zapomnieć także o minerałach, m.in. żelazie, magnezie, fosforze, cynku, miedzi, wapniu, ,manganie, selenie czy potasie. Brukselka zawiera także przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przed czym jeszcze ochroni nas brukselka?

Brukselka chroni przed zawałem

Brukselka jest bogata w pierwiastki regulujące pracę serca i ciśnienie krwi, a także chronią przed zawałem i kontrolują ciśnienie krwi.

Brukselka poprawia trawienie

Brukselka to bogate źródło błonnika, który sprawia, że dłużej czujemy się syci, a nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje. W 100 g brukselki znajdziemy ok. 4-5 g błonnika, czyli nawet 20 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Brukselka zapobiega zaparciom oraz chroni nasz organizm przed nowotworami przewodu pokarmowego.

Brukselka chroni przed nowotworami

Brukselka należy do warzyw z rodziny krzyżowych, które znane są z właściwości zapobiegającym nowotworom. Brukselka zawdzięcza to działanie zawartości sulforafanu, silnego przeciwutleniacza, który może uchronić m.in. przed rakiem prostaty, rakiem piersi, rakiem płuc i rakiem jelita grubego. W warzywie znajdziemy także izotiocyjaniany, które eliminują substancje rakotwórcze z organizmu oraz redukują ryzyko wystąpienia zawału serca. Pamiętajmy jednak, że brukselka nie zastąpi leczenia.

Brukselka zapobiega zakrzepom i osteoporozie

Brukselka jest skarbnicą witaminy K, która wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Co więcej witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi, a także bierze udział w utrzymaniu prawidłowego poziomu białek opowiadających za budowanie tkanki kostnej.

Brukselka pomaga w odchudzaniu

Brukselka jest doskonałym produktem dla wszystkich, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy! Ma tylko 37 kcal w 100 gramach, ma mało tłuszczu, ale jednocześnie zawiera dużą ilość białka i błonnika. Po zjedzeniu brukselki dłużej czujemy sytość, dlatego będąc na diecie warto od czasu do czasu zamienić sałatkę na porcję gotowanej brukselki.

Zobacz również:

Brukselka oczyszcza organizm

Brukselka może być niezwykle pomocna przy detoksie. Warzywo zawiera siarkę, witaminę K i kwasy omega-3, które likwidują stany zapalne w organizmie. Dodatkowo brukselka ma dużo błonnika, który ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego.

Brukselka – co zrobić, aby dobrze smakowała?

Źle ugotowana brukselka jest gorzka i to właśnie z tym smakiem kojarzy ją większość osób. Dobrze ugotowana brukselka jest chrupiąca, słodkawa i naprawdę pyszna. Wystarczy do wody w której gotujemy brukselkę dolać odrobinę mleka. Pamiętajmy także o tym, że brukselkę wrzucamy do gotującej się wody i gotujemy ją bez przykrycia.

Brukselkę możemy także gotować na parze, grillować lub piec. Jedyną zasadą o której warto pamiętać jest nierozgotowywanie jej. Straci wtedy wszystkie witaminy i minerały oraz zwyczajnie nie będzie smaczna.

Chcesz poznać najlepsze dania z brukselką w roli głównej? Zajrzyj do naszej galerii!